Ermenistan'da erken parlamento seçimi başladı

Ermenistan’da halk, Dağlık Karabağ savaşı sonrası erken parlamento seçimi için sandık başına gitti. Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgali altındaki topraklarını büyük bir zaferle kurtarması sonrasında, Nikol Paşinyan’ın başbakanlık görevinden istifa ettirilmesi üzerine yapılan parlamento seçiminde 26 siyasi hareket ile rekor seviyede bir yarış kaydediliyor.

Ermenistan'da erken parlamento seçimi başladı
20 Haziran 2021 - 17:12

Ermenistan’da halk, bugün erken parlamento seçimleri için sandığa gitti. Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıldır Ermenistan’ın işgali altındaki topraklarını 44 günlük savaşla kurtarması sonrasında, Nikol Paşinyan’ın başbakanlık görevinden istifa ettirilmesi üzerine yapılan parlamento seçiminde 26 siyasi harket yarıştığı bildirildi. Seçim yarışının ise Karabağ Savaşı’nın ardından istifaya zorlanan Başbakan Nikol Paşinyan ile Rusya yanlısı eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın partileri arasında geçmesi bekleniyor.

(Soldan sağa) Nikol Paşinyan / Robert Koçaryan

22 PARTİ VE 4 İTTİFAK REKABET EDECEK

AA’nın aktardığına göre ilk kez rekor sayılabilecek seviyede, 22 parti ve 4 ittifakın katıldığı seçimde, 2 milyon 581 bin 93 seçmen oy kullanabilecek. 2008 seçim bölgesindeki oy verme işlemi yerel saatle 20.00’ye kadar sürecek.

PAŞİNYAN-KOÇARYAN YARIŞI

Seçim öncesi yapılan anketler, yarışın Başbakan Paşinyan ile eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın arasında geçeceğini gösteriyor. Görevini seçime kadar geçici olarak sürdüren Paşinyan, bu seçime “Sivil Sözleşme Partisi” ile katılıyor. Rusya yanlısı tutumu ile bilinen Koçaryan ise “Ermenistan İttifakı” ile yarışıyor.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 14:23

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum