EDİGE BURAK ATMACA'NIN "SOVYETLERE MUHALEFET" ESERİ OKUYUCULARINI BEKLİYOR

EDİGE BURAK ATMACA'NIN "SOVYETLERE MUHALEFET" ESERİ OKUYUCULARINI BEKLİYOR
17 Temmuz 2020 - 22:51

Araştırmacı-yazar Edige Burak Atmaca’nın kaleme aldığı “Sovyetlere Muhalefet-Türk Siyasi Muhacirlerinin Bolşevik ve Türk Devrimlerine Bakışı (1923-1934)” adlı araştırma çalışması, Karakum Yayınevi aracılığıyla raflardaki yerini aldı.

Kırım kökenli Atmaca’nın Doç. Dr. S. Selenga Gökgöz danışmanlığında hazırladığı, Sovyet karşıtı Kırım, İdil-Ural, Türkistan ve Azerbaycan siyasi muhaceratını incelediği yüksek lisans tezi, gözden geçirilerek kitaplaştırıldı. Türk tarihinin kritik bir zaman dilimine mercek tutan çalışma, okuyucularını bekliyor.

SOVYETLERE MUHALEFET: TÜRK SİYASİ MUHACİRLERİNİN BOLŞEVİK VE TÜRK DEVRİMLERİNE BAKIŞI

19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla uzanan süreçte Türk fikir hayatına, günümüzdeki Türk Cumhuriyetleri ve Kırım coğrafyasında yetişen isimlerin sağladığı katkılar üzerine birçok çalışma ve değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmalar genellikle Türk milliyetçiliğinin kökeni ile Türk milliyetçiliğinin sistemleşmesi sürecini mercek altına almaktadır. Burak Atmaca, bu çalışmasında Çarlık Rusya’sının yıkılıp Sovyet Devrimi’nin gerçekleşmesi esnasında Türkiye’ye iltica eden Türk muhaceretinin fikri mücadelesini ele almaktadır. Bu mücadelenin alanı muhaceretin 1923-1934 yılları arası Türkiye’de yayınladıkları dergilerdir. Atmaca, bu yayın faaliyetleri üzerinden Türk fikir tarihimizin bir dönemine ışık tutmaktadır. İncelediği dergiler arasında ‘Yeni Kafkasya’, ‘Azerî Türk’, ‘Yeşil Yaprak’, ‘Odlu Yurt’, ‘Bildiriş’, ‘Azerbaycan Yurt Bilgisi’, ‘Kırım Mecmuası’ ve ‘Yeni Türkistan’ bulunmaktadır. Atmaca sırasıyla Türkiye’ye iltica eden fikir adamlarının Bolşevik devrimine olan yaklaşımlarını, Türk devrimine yönelttikleri yorumları incelemektedir. Muhaceretin Harf İnkılabı ve Pantürkizm – Panturanizm tartışmalarına bakış açılarını sermesi bakımından ayrıcalıklıdır. Titizlikle hazırlanan bu çalışma Türk düşünce tarihi ve Türk devrim tarihi literatürüne katkı sağlayacaktır. Eserde, olumsuz tiplerin bu üç anlatı türündeki serüvenini inceleyerek kötülüğün değişen-değişmeyen yönlerini ustaca sunuyor.

Kitabı, bu bağlantı üzerinden sipariş edebilirsiniz.


Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 395 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum