DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN, PEKİN'DE DÜZENLENECEK KIŞ OLİMPİYATLARINI İPTAL EDİN ÇAĞRISI!

DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN, PEKİN'DE DÜZENLENECEK KIŞ OLİMPİYATLARINI İPTAL EDİN ÇAĞRISI!
14 Ağustos 2020 - 19:14

Dünya Uygur Kurultayı, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın iptal edilmesi için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) Etik Komisyonuna şikayet dilekçesi verdi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, 2022 Kış Olimpiyatlarının Pekin’de yapılmasının Olimpik Anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek, “Çin’in 2022 Kış Oyunlarına ev sahipliği yapmasına izin verilirse, Olimpiyatların temelini oluşturan değer ve ilkelerden bilerek ve isteyerek vazgeçiyor demektir.” dedi.

PEKİN’DE OLİMPİYAT DÜZENLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

Dünya Uygur Kurultayı, avukat Michael Polak aracılığıyla UOK Etik Komisyonuna resmi bir şikayette bulundu. Şikayet dilekçesinde, UOK Başkanı Thomas Bach’ın, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’da uyguladığı zulmün kanıtlanmasına rağmen, 2022 Kış Olimpiyatlarının Pekin’de yapılmasına karar vermesinin kabul edilemez olduğu bildirildi.

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTANLILARI KÖLE İŞÇİ OLARAK KULLANACAK

Öte yandan olimpiyatların Pekin’de yapılmasının Uygur Türklerine ve diğer Müslüman Türk halkına uygulanan zulme destek olacağı belirtilen dilekçede, UOK’un doğrudan bu insan haklarına dahil olacağı kaydedildi. Yapılacak olimpiyatlar için planlanan hazırlıklarda ise Doğu Türkistanlıların köle işçi olarak çalıştırılacağı ve bu işler için zorla göç ettirileceği aktarıldı.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/


Bu haber 258 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum