Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu kimlere verildi?

İsmail Dümbüllü kimdir, kaç yaşında, nereli? Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu nedir? Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu kimlere verildi?

Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu kimlere verildi?
28 Ağustos 2020 - 10:02
Geleneksel Türk tiyatrosunu temsil eden ve nesilden nesle devredilen 'İsmail Dümbüllü'nün fesinin ve kavuğunun kimde olduğu' merak ediliyor. Güldürü geleneğinin sembolü olan kavuk, önümüzdeki günlerde Rasim Öztekin'den Şevket Çoruh'a devredilecek. Orta oyunu (tulûat-doğaçlama tiyatro) geleneğini temsil eden fes ise, 2017 yılında Müjdat Gezen'den yine Şevket Çoruh'a verilmişti. Tiyatroseverlerin araştırdığı, 'Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu nedir ve kimlere verilir?' sorusunun yanıtını haberimizde aktardık. 1914'te Dârülbedayi adıyla kurulan İstanbul Şehir Tiyatroları'nın desteğiyle Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenecek törenle Dümbüllü'nün kavuğunu artık oyuncu Şevket Çoruh taşıyacak.
'İsmail Dümbüllü kimdir, kaç yaşında, nereli?', 'Dümbüllü'nün fesinin ve kavuğunun önemi nedir?', 'Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu kimlere verildi?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. Türk tiyatrosunun manevi mirası olarak kabul edilen 'Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu', kuşaktan kuşağa devredilerek gelenek sürdürülür. Yıllar boyunca tiyatro oyuncuları arasında düzenlenen törenle devredilen fes ve kavuk, Türk tiyatro oyunculuğunda güldürü geleneği ve doğaçlama tiyatroyu temsil etmektedir. Detaylar haberimizde...

TİYATRODA 'DÜMBÜLLÜ'NÜN FESİ VE KAVUĞU' GELENEĞİ NEDİR?

İsmail Dümbüllü'nün fesi ve kavuğu, yıllar boyunca Türk tiyatro oyuncuları arasında geleneksel bir törenle devredilir. 'Fes' orta oyunu sanatını (tulûat-doğaçlama) temsil ederken, 'kavuk' ise güldürü geleneğinin sembolü haline gelmiştir. Nesilden nesle devredilen fes ve kavuk, Türk tiyatro oyunculuğunun manevi mirası olarak kabul edilmektedir.

Kel Hasan Efendi'nin kavuğu, Türk tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılmaktadır. Fes ise daha çok orta oyununu, yani 'tulûat' olarak da adlandırılan doğaçlama tiyatroyu temsil eder. Kel Hasan Efendi, fes ve kavuğunu manevi miras olarak öğrencisi İsmail Dümbüllü'ye devretmişti.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ'NÜN KAVUĞU KİMDE?

Tiyatro oyuncusu İsmail Dümbüllü, ustası Kel Hasan Efendi'den devraldığı 'kavuğu', bir dönem geleneksel tiyatro ile ilgilenen sinema sanatçısı Münir Özkul'a devretmiştir. Dümbüllü, Özkul'u 1967-1968 yılları arasında Arena Tiyatrosu'nda 'Kanlı Nigar' piyesindeki 'Kavuklu' rolünde izlemiş, 1968 yılında Münir Özkul'un yeteneğinin nişanesi olarak bir törenle ustasından aldığı kavuğu devretmiştir.

Kavuğu 21 yıl boyunca özenle saklayan Münir Özkul, 1989 yılında Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ferhan Şensoy'u kavuğun yeni sahibi ilan etmiş ve devretmiştir.

Geleneksel Türk tiyatrosunun simgesi haline gelen kavuk, 27 yıl Ferhan Şensoy'da kaldıktan sonra 2016 yılında düzenlenen törenle oyuncu Rasim Öztekin'e verilmiştir. 20 Eylül 2020 Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın desteğiyle Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenecek törenle kavuğun yeni sahibi oyuncu Şevket Çoruh olacaktır.

Türk tiyatrosunda güldürü geleneğini temsil eden 'kavuk' sırasıyla; Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin'e devredilmiştir. Öztekin, aradan geçen 4 yılın ardından kavuğu Şevket Çoruh'a vereceğini açıklamıştır.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ'NÜN FESİ KİMDE?

Kel Hasan Efendi'nin İsmail Dümbüllü'ye vererek nesilden nesle aktarılması sağladığı 'fesi' ise, tulûat (doğaçlama) sanatını, bir diğer deyişle orta oyununu temsil eder. Fes, İsmail Dümbüllü'den sonra Münir Özkul'a devredilmiştir. Münir Özkul ise fesi daha sonra Müjdat Gezen'e vermiştir.

Son olarak Müjdat Gezen, geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Dümbüllü'ye ait olan ve yıllardır kendisinde bulunan fesi ise, 2017 yılında eski öğrencisi Şevket Çoruh'a devretmiştir.

İsmail Dümbüllü'nün fesi, kavuk ile karıştırılmamalıdır.

Türk tiyatrosunda tulûat sanatını (doğaçlama tiyatroyu) temsil eden 'fes' sırasıyla; Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Şevket Çoruh'a devredilmiştir.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ KİMDİR?

Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi, orta oyunu ve tuluat ustası İsmail Hakkı Dümbüllü, 1897'de İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelmiştir.

Babası, 2. Abdülhamid'in silahtarlarından Zeynel Abidin Efendi'dir. 30 yaşına kadar Kel Hasan Efendi'nin yanında çalışmış, ardından Şehzadebaşı Tiyatrosu'na geçmiştir. Kel Hasan Efendi'den öğrendiklerini kendi kişiliğiyle birleştirerek oluşturduğu Dümbüllü tarzını hem sahnede, hem de perdede sergilemeyi sürdüren oyuncu, Nasreddin Hoca ile özdeşleştirilmiştir.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ NE ZAMAN ÖLDÜ?

5 Kasım 1973'te trafik kazası sonucu İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ KAÇ YAŞINDA?

1897 doğumlu olan ünlü tiyatro sanatçısı, yaşamını yitirdiği 1973 yılında 76 yaşındaydı.

İSMAİL DÜMBÜLLÜ FİLMLERİ

Nasreddin Hoca (1971)
İstanbul Kazan Ben Kepçe (1965)
Soytarı (1965)
Serseri Aşık (1965)
Nasreddin Hoca (1965)
Temem Bilakis (1963)
Ekmek Parası (1962)
Gol Kralı Cafer (1962)
Şeytan Mayası (1959)
Fındıkçı Gelin (1954)
Bayram Gecesi (1954)
Canlı Karagöz (Mihriban Sultan) (1954)
Nasreddin Hoca ve Timurlenk (1954)
Dümbüllü Tarzan (1954)
Kırk Gün Kırk Gece (1953)
Yıldızlar Revüsü (1952)
Vur Patlasın Çal Oynasın (1952)
Dümbüllü Sporcu (1952)
İncili Çavuş (1951)
Ne Sihirdir Ne Keramet (1951)
Harman Sonu Dönüşü (1950)
Sihirli Define (1950)
Keloğlan (1948)
Dümbüllü Macera Peşinde (1948)
Kılıbıklar (1947)
Kızılırmak - Karakoyun (1946)
Bu Kadar (1945)
Kaynak:
https://www.karar.com/ismail-dumbullu-kimdir-kac-yasinda-nereli-dumbullunun-fesi-ve-kavugu-nedir-dumbullunun-fesi-ve-kavugu-kimlere-verildi-1582429


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum