Doğu Türkistan'da, başörtüsü nedeniyle bir Uygur kadına 19 yıl hapis cezası verildi

Doğu Türkistan'da, başörtüsü nedeniyle bir Uygur kadına 19 yıl hapis cezası verildi
27 Nisan 2020 - 19:44 - Güncelleme: 27 Nisan 2020 - 19:46

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarına uygulanan baskılara dair her geçen gün şok edici yeni belgeler ortaya çıkıyor. Son olarak Doğu Türkistan’da bir Uygur kadınına başörtüsü taktığı nedeniyle 19 yıl hapis verildiği öğrenildi.

İsa Yusuf Alptekin Vakfı başkanı Ömer Kul’un sosyal medya hesabından paylaştığı belgeye göre, Erlan Qabden adındaki Uygur Türkü bir kadına başörtüsü taktığı için 19 yıl hapis cezası verildi. Belge “Xinjiang (Doğu Türkistan) Kadınlar Hapishanesi Uyarısı” başlığı taşıyor. Belgede Doğu Türkistan’ın Kobuksar Moğol Özerk Bölgesi’ne kayıtlı Erlan Qabden’in “kolluk kuvvetlerini, radikalizm kullanarak engelleme” suçuyla 19 yıl hapse çarptırıldığı notu yer alıyor.

SÖZDE BAYRAK ÇEKME TÖRENİNE BAŞÖRTÜSÜ İLE KATILDIĞI İÇİN 19 YIL HAPİS

Ayrıca bu cezanın Haziran 2019’da verildiği ancak belgenin bugün gün yüzüne çıktığı öğrenildi. Belgede ayrıca Erlan Qabden’in Ürümçi’nin Yenişehir ilçesindeki kadınlar hapishanesine nakledildiği ifade ediliyor. Uygur kaynaklar Erlan Qabden’in bir bayrak çekme töreninde başörtüsü taktığı için bu cezaya çarptırıldığını aktardı.

Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyon kişi toplama kamplarında bulunuyor. Çin Komünist Partisi, birçok Doğu Türkistanlı Türkünü, ülkenin değişik bölgelerinde kölelik koşullarında işçi olarak zorla çalıştırıyor. Binlerce sahipsiz çocuk ise Çin’in çeşitli çocuk kamplarına yerleştirildi.

Kaynak: https://asasmedya.info/

Bu haber 420 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum