Doğa kahramanı Mustafa Sarı

Mustafa Sarı bir doğa kahramanıdır. Sürdürülebilir balıkçılığın efsanesini yazdı, Van gölüne. İnci kefalleri yaşamını ona borçlu.

Doğa kahramanı Mustafa Sarı
12 Mart 2022 - 15:00 - Güncelleme: 12 Mart 2022 - 15:05
Doğa kahramanı Mustafa Sarı
                                     Cahit GÜNAYDIN

Mustafa Sarı bir doğa kahramanıdır.
Sürdürülebilir balıkçılığın efsanesini yazdı, Van gölüne. İnci kefalleri yaşamını ona borçlu. Van gölü, nehirleri, inci kefal balık ekosistemini ne rektör dinledi ne vali ne belediye başkanı ne de halk. Mustafa hoca halkın zihin kodlarını çözmüş, Van da. Değişime direnç var. Bu direnci en hassas noktada kırmış. Sürdürülebilir yaşam kültürü tasarımını en iyi analar yapabilir. Ailenin gerçek reisi olan analar ile yeşil zihinsel dönüşüm liderliği yapmış, Van gölünde… Bir ana, kaçak balık avlayan eşinin kayığını ters çevirip, üstüne tezek tepesi örmüş, inci kefallerini avlamasın diye. Van gölüne sürdürülebilir yaşam kültürü mayası çalmış, maya tutmuş.
İnci kefalleri yeşil zihinsel dönüşümün gerçek simgesidir, ülkemizde. Mustafa Sarı gibi doğa kahramanları sayesinde sürdürülebilir yaşam kültürü tasarlanabilir ve insanlar doğayı sahiplenebilir. Mustafa Sarı’nın kitaplarını okumalıyız. Videolarını izleyen 850 000 kişinin yüzlerinde ki doğa aşkını görüp, sizde inci kefallerini savunabilirsiniz ve hatta İnci kefali olabilirsiniz, bir metafor olarak. İnci kefali sadece Van gölünde yaşar. Ölümüne savundu Mustafa Hoca onları ve doğa kahramanı oldu, gezegenin. O gerçek bir Süpermen.

Marmara Denizi müsilajla kaplanırken ne kamu yöneticileri dinledi, bilim insanlarını ne de Marmara denizini kirleten fabrikatörler. Marmara denizinin etrafında yaşayan halkımız ise ne Marmara denizinin dibinde ki deniz hıyarlarını gördü, ne de Marmara denizinin ölüm raporlarını okudu. Marmara denizi SAHİPSİZ olduğundan, müsilaj sahiplendi. Dünya da hangi millet bir iç denizi öldürebilir? … Marmara denizi hıyarını kurtarmak için tüm gençlik Marmara deniz hıyarının sesi olmalı. Mustafa hocanın Marmara denizine dalarak çektiği fotoğraf ve o fotoğrafın altına yazdığı “nereye gidecekler” yazısını görünce kendimi Barış Manço nun şarkısında olduğu gibi deniz hıyarı gibi hissettim.

Marmara denizi hıyarının sesini duyduğu zaman analar; kızları, oğulları için Marmara denizini kirleten fabrikatörlere dur der, kamu yöneticilerine anne terliği atar. Sadece sosyal medyada bir fotoğraf paylaşımı ile küresel dijital yeşil gençlik tuz gölünde ölen allı turna yavrularını da savundu. Tüm dünya da İkizdere ormanlarını savunur dijital yeşil gençlik, Anzer balını yapsın diye arılar. Orman köylüsü kadınlar, eğer direnirse; İkizdereli Kübey Hatun gibi onlar da isimsiz doğa kahramanı olur. Tuz gölünde susuzluktan ölen allı turna yavrusunu gösteren bir fotoğraf ile dünya ayağa kalktı. İklim değişimini tuz gölünde o fotoğrafları çeken doğa kahramanları önler. Bize düşen ise o doğa kahramanlarının yanında olmak, bir şekilde. Bir mıh, bir nal kurtarır. Bir nal, bir at kurtarır. Bir at, bir doğa kahramanı kurtarır. O doğa kahramanı Mustafa Sarı ise inci kefallerini kurtarır. O Marmara denizi hıyarını da kurtaracak. Göllerimizi, nehirlerimizi, ormanlarımızı, denizlerimizi koruyamaz isek nasıl bereketli topraklarımızı ekip yaşayabiliriz, bu mavi, yeşil cennet vatanda. Yeşil zihinsel dönüşüm için, özümüze dönüp, doğa kahramanlarımızın yanında olmalıyız. Düzen değişmez ise iklim değişir, açlık, kuraklık gelir. Sürdürülebilir yaşam kültürü tasarımcıları doğa kahramanlarımızdır. Onun gibi binlercesi var, çevrenizde. Bir bakın göreceksiniz. Hemen ona destek olun. Yok mu ormanları, zeytin ağaçlarını, dereleri, gölleri, inci kefallerini savunacak biri. O zaman doğa kahramanı olma sırası sende.
There is no B planet. We are the 99% for climate justice.
Diye bir bak sosyal medyaya, milyonlarca insan var doğa kahramanlarını destekleyen…
Gezegenimizi doğa kahramanları kurtaracak, her yerde.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum