Dışişleri Bakanlığı: Vatandaşlarımızın en yakın zamanda Nijerya'dan ülkemize intikalleri sağlanacak

Dışişleri Bakanlığı: Vatandaşlarımızın en yakın zamanda Nijerya'dan ülkemize intikalleri sağlanacak
14 Şubat 2021 - 00:19

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Nijerya açıklarında korsanlar tarafından Mozart gemisinden kaçırılan 15 Türk denizcinin, kurtarılmalarının ardından güvenli bir noktada tutulduklarını duyurdu. Bakanlık denizcilerin sağlık kontrollerinin yapıldığını belirterek en yakın zamanda Nijerya’dan Türkiye’ye intikallerinin sağlanacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Nijerya açıklarında korsanlar tarafından Mozart gemisinden kaçırılan 15 Türk denizcinin son durumuna ilişkin açıklama yayımladı. Bakanlıktan dün yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın başkanlığında ilgili kurumlardan oluşan bir heyetin 6 Şubat’ta Gabon’a giderek temaslara başladığı, gemi sahibi şirketin çalışmalarıyla koordineli şekilde Milli İstihbarat Teşkilatından bir ekibin de sahaya gönderildiği, böylece gelişmelerin anbean takip edilebildiği kaydedildi.

ÇABALAR SONUÇ VERDİ

Açıklamada, tüm kurumların etkin bir koordinasyon ve iş birliği içinde çalışmasının ve gemi sahibi şirketin vatandaşların serbest bırakılması yönündeki yoğun çabalarının sonucunda bu hafta başından itibaren önemli ilerlemeler sağlanabildiği belirtilerek şunlara yer verildi:

“15 VATANDAŞIMIZ GÜVENLİ NOKTADA BULUNMAKTA”

“Hem sahada hem Türkiye’de yürütülen temas ve çalışmaların neticesinde bugün vatandaşlarımız sağ salim kurtarılmıştır. Halihazırda 15 vatandaşımız güvenli bir noktada bulunmakta olup sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Sayın Bakanımız vatandaşlarımızın ailelerinin tümüyle görüşmüştür. Vatandaşlarımızın en yakın zamanda Nijerya’dan ülkemize intikalleri sağlanacaktır.”

23 OCAK’TA SALDIRIYA UĞRAMIŞLARDI

Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen “Mozart” isimli gemi, 23 Ocak günü korsanların saldırısına uğramıştı. Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığındaki gemideki mürettebat kaçırılmıştı.
Lagos’tan Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü. 30 Ocak 2021 tarihinde gemideki 19 mürettebattan 3’ü serbest kalmıştı. Kalan Türk gemiciler de 12 Şubat’ta sağ salim kurtarıldı.


Kırım Haber Ajansı - QHA

Ayyıldız Huri Kaptan
13 Şubat 2021, 10:32

 

 


Bu haber 1035 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum