Coğrafyamızı Tanıyalım - Hüseyin Cemre BEYTEKİN

Genç yazarlarımızdan Hüseyin Cemre BEYTEKİN sitemiz için yazdı: "Coğrafyamızı Tanıyalım"

Coğrafyamızı Tanıyalım - Hüseyin Cemre BEYTEKİN
29 Mayıs 2020 - 12:02

Coğrafyamızı Tanıyalım

Coğrafyamızın güzide insanlarına zerafet, letafet sahibi yurdum gönüllülerine selam olsun. Bir yanım ege ile yoğruluyor diğer yanım doğu’nun soğuğu ile titriyor. Karadeniz’in ıslak havasında nemli duruluğunda hapsoluyor gönül hanem. Akdeniz’in maviliğin’de turkuvazlığı’nda açıyor gül bahçelerim. Tüm ülkemi saran gönül mabetlerime sarılıyorum. Emanetimiz olan yüce kişiliklerin ışıltısı ile kamaşan gözlerimiz ileriyi daha net bir biçimde görebiliyor. Yurdum insanı bir gönül hazinesidir. Onun durumu baharda açan bir manolya çiçeği gibidir. Sıcakkanlı duruşu ve misafirperverliğin yüceliğine sığdırılamayacak kadar büyük bir dağ misali olan coğrafyamızın çınarları yolumuza ışık tutanların ta kendisidir.

Anadolu insanı her daim yüreği yanık mazlum ve mahsun gönüllere yer etmiş mükemmel bir oluşumdur. Anadolu insanı demek bir sıcak kuru ekmeği paylaşıp kaynaşmaktır. Yüreklerimizin engin dalgalarında yer eden güzide insanımız bizim ve geleceğimizin yol göstericileridir.

Fotoğraf açıklaması yok.

Geçmişten bu yana gelecek olursak hep bir hapsolmuşluk şarkiyatçılık vasfı altında alçaltılan veyahut düşük gösterilmek istenen insanımız asırlarca insanlığa ders olacak nitelikte medeniyet dersi vermiştir. Kültür emperyalizminin boyunduruğundan sıyrılıp kendi öz benliğine sığınan ve kendisini koruyan coğrafyamız asırlık yaşantısıyla çevre coğrafyaları hep kıskandırmıştır. Anadolu insanımız bizim geçmişimizin iftihar vesiledir.

Coğrafyamızı sevelim tanıtmaya ve tanımaya gayret edelim. Kendi benliğimize sahip çıkarak Anadolu ruhunu tekrar diri tutalım. Yurdumuzun değerli kişilikleri ile düşünce dünyamızı gerçek perspektiflerde ele alarak aktarmaya devam edelim. Anadolu insanımızı coğrafyamızın engin değerlerini bilmez isek geleceğe ışık tutamayız.

Anadolunun bilinen ve bilinmeyen tüm güzelliklerini ortaya çıkarmaya diri tutmaya güç getirelim. 

          Abdurrahim KARAKOÇ’un şu dizelerine kulak verelim.

Anlamaz bilmezsin sen bizim halkı;

Sevgiyi bulasın yakına gel ki..

Kalıplar gerçeği göstermez belki,

Gönül perdeleri sökülsün de gör.

Hüseyin Cemre BEYTEKİN

                                                                                                                                  28/05/2020

Bu haber 477 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • HALİL İBRAHİM POLAT
  1 ay önce

  Allah razı olsun abi bize bu cennet vatanı emanet bırakan aziz ecdadımızın izinden gitmeyi manevi ve kültürel değerlerimizi yaşatmayı biz ve bizden sonrakilere nasip eylesin. İslam aleminin son kalesi ülkemizi içeride ve dışarıdaki hainlerden korusun inşallah

 • Aziz Doğan
  1 ay önce

  Allah razı olsun abi yıllarca bize hem tarihimizi hem de coğrafyamızın yanlış bir şekilde tanıttılar .Ama bu ülkede cesur ve hakikatini korkmadan dile getirenler elbette bedel ödeyecekler.Biz bu dünyada bedel ödeyelimde ahireti artık İslam düşmanları düşünsün.VESSELAM