Çocuklara yerli ve millî masallar

Ötüken Neşriyat, çocuk kitapları alanına da hızlı bir giriş yaptı. Yıllardır eksikliği hissedilen çocuk kitapları kategorisini de yayın yelpazesine katan Ötüken Neşriyat, ilk olarak 8 kitaptan oluşan "Bilge Kutad Anlatıyor" adlı masal dizisini okurlarıyla buluşturdu.

Çocuklara yerli ve millî masallar
16 Mart 2021 - 10:14 - Güncelleme: 17 Mart 2021 - 12:59

Bilge Kutad Anlatıyor masalları, ilhamını Yusuf Has Hacib'in "Kutadgu Bilig" eserindeki hayvan isimlerinden alıyor. Tamamen yerli ve millî temalarla kaleme alınmış olan masallarda yüzyıllarca birlikte yaşadığımız hayvanları, yine yüzyıllarca bizlere eşlik eden değerlerle bir araya getiriyor. Uçsuz bucaksız bir coğrafyada, kendimizi ve kültürümüzü Türk çocuklarına daha yakından tanıtmayı amaçlayan masalların büyülü dünyası okurları sımsıkı kuşatıyor.

İşte, Pedagog Gülşen Ünüvar'ın hazırlayıp Kübra Ceylan'ın resimlediği 8 kitaptan oluşan dizinin tadımlık tanıtımları:

Ala Çumguk

Tüm hayvanların mutlu bir şekilde yaşadığı Alavan Boğazı'nda her geçen gün esrarengiz olaylar yaşanmaya başlar. Birbirinden tuhaf sesler duyulur ve yerinden oynar taşlar. Ne yapacaklarını bilemezler önce, düşünceden düşünceye dalarlar. Akıllarına gelir sonra, kahraman kuşa hemen haber salarlar. Can havliyle yardıma koşar gelir Ala Çumguk! Derler ki: "Çok zor durumdayız, senden çare umduk!.."

Esrarengiz olayların çözülmesi öyle kolay olmayacak. Bakalım ala karga bu zorluğa nasıl bir çare bulacak?

Baba Buka

Baba Buka ve beraberindeki boğa sürüsü yeni otlaklar bulmak için yola düşerler. Kırk gün kırk gece dörtnala giderler. Dokuz dağın ardındaki dokuz vadinin hayalini kurarlar. Ama hiç beklemedikleri bir maceraya varırlar. Kuytulara kurulmuş tuzaklar, eşi benzeri görülmemiş hayvanlar, yerinden kopan devasa kayalar, bağrında şifa saklayan ağaçlar ve uğultularla dolu mağaralar!.. Bereketli otlaklara varmak o kadar da kolay olmayacak.

Baba Buka'nın bilgeliği bakalım nasıl işe yarayacak?

Böke Efsanesi

Derler ki Or Dağları'nın doruğunda büyük bir ejderha yaşar. O kükreyince yer yerinden oynar, sular sel olur taşar. Böke derler adına, kocamandır gövdesi. Tam on ağaç kalınlığındadır pütürlü ensesi. Fakat buna hiç inanmaz ormanda yaşayan hayvanlar. "Madem öyle biz neden hiç görmedik?" der sırtlanlar. İçlerinden birisi çıkar ve ejderhayı bulacağını söyler. Eşyalarını sırtına sarıp zorlu dağ yollarına düşer. Kırk gün kırk gece Kara Orman'ın kapkara patikalarında yürür. İki de arkadaş eklenince yanına, üç olup altı göz görür.

Bu üç kafadarı bakalım nasıl bir son bekler?

Börü Yürüyüşü

Tamır Irmağı'nın donmasıyla susuz kalan kurt sürüsü, iyice güçten düşer. Liderleri olan Sak Börü, imdada yetişir ve parçalar buzları üçer beşer. Kutlu yürüyüşleri zor, yolları pek çetindir. Kuz Dağları'nın soğuğu Kutuplar'dan daha serindir. Yılmadan yorulmadan yürürler, geçtikleri çığır çatak. Ağaç dallarından yorgan yaparlar kendilerine, lapa lapa karlarsa yatak. Dağlara çarpa çarpa gelen bir sesle irkilirler. Atılır Sak Börü, hışımla silkinirler. Dağ, taş, ağaç ve orman, sürüden yardım umar.

Bakalım bu masalın sonu nasıl düze çıkar?

Çıbın Bayramı

Subatan Vadisi'nde yaşayan çıbınlar, pekmez kaynatma törenini iple çekerler. Oldukça kalabalık sinek sürüsüdür bunlar, tatlıyı pek severler. Çok aceleci davrandıkları için başlarına bir kaza gelir. Çıbın, bir kıvamın içinde debelendikçe debelenir. Pişman olurlar yaptıklarına ama ne fayda! Zararın neresinden dönülürse kâr orada.

Madem öyle, açılsın tülden de ince kanatlar! Bakalım bu masalda muradına erebilecek mi çıbınlar?

Maygak Ana

Pamir Dağı'nın eteklerinde cesur mu cesur, heybetli mi heybetli bir dağ keçisi yaşar. Adına Maygak Ana derler, nice zorlukları kılıçtan boynuzlarıyla aşar. Kalbi iyilik dolu olan bu keçiye bir gün Koca Bürküt adında bir kuş musallat olur. Kuşun bakışları kapkara, burnu öfke solur. Sanmayın ki iyilik ve kötülük hep yan yana durur. Bakalım görelim bu masal, hangisinin zaferiyle son bulur.

Titir Sürüsü

Titir sürüsü, dağlardan ovalara inmeye başlar. Ancak yarı yolda kalırlar, her birinin gözünde yaşlar... Eli kolu bağlanır çobanın, develerden biri eksiktir! Kösürge Yaylası'nın yoluysa uzun ve alabildiğine diktir! Ne ilerleyebilirler ne de geriye dönebilirler. Oracıkta, öylece kalıp çulu yere sererler. Kim koşacak bakalım titir sürüsünün yardımına? Kayıp deve bulunup yetişebilecek mi bu masalın sonuna?

Yürekli Tazıtay

Kirmen Obası'nda yaşayan genç at Yürekli Tazıtay'a herkes hayrandır. Hele baykuş Bilge Ugi için onun yeri başkadır. Huzur içinde yaşayıp giden obaya bir gün bir hâller olur. Hiç beklemedikleri bir aksilik gelip onları bulur. Hastalanır çocuklar, çaresiz kalır analar babalar. Sebebini bulamazlar, boşunadır çabalar! Bilge Ugi imdada koşar. Yürekli Tazıtay ile planlar yapar.

Bakalım nasıl bir maceraya atılacak Tazıtay ve arkadaşı? Mutlu günlere kavuşacak mı Kirmen Obası?

Ötüken Neşriyat  Tel:(0212) 251 03 50

Kaynak Yeniçağ: Çocuklara yüzde yüz yerli ve millî masallar

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum