"Çırpınırdı Karadeniz" eserinin söz yazarı, Azerbaycanlı ünlü şair Ahmet Cevat

Dillere destan “Çırpınırdı Karadeniz” eserinin söz yazarı, Azerbaycanlı ünlü şair Ahmet Cevat'ın Ankara'da heykeli açıldı

"Çırpınırdı Karadeniz" eserinin söz yazarı, Azerbaycanlı ünlü şair Ahmet Cevat
06 Mayıs 2022 - 19:31 - Güncelleme: 06 Mayıs 2022 - 19:34

Dillere destan “Çırpınırdı Karadeniz” eserinin söz yazarı, Azerbaycanlı ünlü şair Ahmet Cevat'ın Ankara'da heykeli açıldı
Açıklama yok.

Azerbaycan-Türkiye ortak milli kültürünün simgesi, türk dünyasının her köşesinde bilinen “Çırpınırdı Karadeniz” eserinin söz yazarı, Azerbaycanlı ünlü şair Ahmet Cevat'ın Ankara'da heykeli açıldı.
Şiirlerinde yurt, millet sevgisini işleyen, milli duyguları öne çıkaran, Azerbaycan Milli Marşı'nın da  yazarı  Ahmet Cevat'ın heykeli  Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği`nin katkısı ile Etimesgut Türk Tarih Müzesi ve Parkı'nda tören düzenlendi.
Merhum şairin 5 Mayıs doğum gününde doğumunun 130. yılına ithafen yapılan heykelinin açılış ve anma programına, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Azerbaycan Milletvekili Aziz Alekberov, Ahmet Cevat'ın akrabası Nicat Emiroğlu ve torunu Mehin Banu Emiroğlu katıldı.
Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, Ahmet Cevat'ın heykelinin, müzedeki Türk dünyası yazarları bölümünde sergileneceğini belirterek, Ahmet Cevat'ın Türk dünyasında hizmetleri olan önemli bir şahsiyet olduğunu ifade etti.
Büyükelçi  Reşad Mammadov da heykelin yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını aktararak, "Ahmet Cevat Türk dünyasının ortak değeridir. İkiz kardeşimiz Türkiye'de, milli şairimizin heykelinin yapılması bizleri çok memnun etti. Belediye Başkanı Enver Demirel'e teşekkür ederim" ifadelerini kullandı. Ahmet Cevat'ın hayatını anlatan Aziz Alekberov, Cevat'ın, yazarlığı kadar milli mücadelede de çok önemli bir misyon üstlendiğine işaret ederek, herkesin Ahmet Cevat'ı yakından tanıması gerektiğini kaydetti. Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, açılışın ardından Türk tarihini heykel, resim ve rölyeflerle anlatan müzeyi gezdirerek misafirlerine müze hakkında detaylı bilgi verdi.
Açıklama yok.
Ahmet Cevat, sadece ülkesinde değil, başta Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyasında saygıyla hatırlanıyor. Şiirlerinde yurt ve millet sevgisini işleyen, milli duyguları öne çıkaran Cevat, Doğu Türkistan'dan Balkanlara, Türk soyu halkların yaşadığı tüm bölgelerde tanınıyor.
Sevil HİLALGIZI

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum