Cesur filmlerin sesi Frankfurt'tan yükselecek

Türk Sineması'nın yurt dışında tanınmasında büyük rol üstlenen 22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali başladı. "Sesini yükselt, dünyamızın cesur filmlere ihtiyacı var" sloganıyla düzenlenen festivalde 1 Temmuz'a kadar 30 yapımın gösterimi yapılacak. Yeşilçam müzikleri konserinin de düzenleneceği organizasyonda, Türkiye'den, Almanya'dan ve Avrupa'dan filmler de gösterilecek.

Cesur filmlerin sesi Frankfurt'tan yükselecek
28 Haziran 2022 - 09:18

Türk Sinemasının yurt dışında tanınmasında büyük rol üstlenen 22.Uluslarararası Frankfurt Türk Film Festivali, görkemli bir açılış töreniyle start aldı. Her yıl Almanya’da düzenlenen Festival Frankfrut yakınlarındaki Rodgau- Wolfsschlucht adlı mekanda yapılan görkemli bir açılışla başladı. Başkanlığını Hüseyin Sıtkı’nın yaptığı Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen festivalin açılış galasına beyaz perdenin tanınmış oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerinin yanı sıra Frankfurt Belediye Meclisi Başkanı Hilmiye Arslaner Gölbaşı ve Hessen Eyaleti milletvekili Turgut Yüksel’de katıldı.

YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ KADINLARA ADANDI

Festivalin Türkiye proje ortağı FİLM-SAN Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen festivalde Türkiye, Almanya ve Avrupa’dan 35 filmin gösterimi yapılacak. Yosi Mizrahi’nin sunuculuğunu yaptığı açılış gecesinde 'Yaşam Boyu Onur Ödülleri' Renan Demirkan, Nur Sürer ve Menderes Samancılar’a verildi. Her iki sanatçı da aldıkları ödülleri 'Kadınlara' adadıklarını belirttiler. Festivalin geleneksel olarak her yıl kaybettiğimiz sanatçılara verdiği ödül olan ‘Vefa ödülü” ise bu yıl Renan Fosforoğlu Ailesi’ne takdim edildi. Ödülleri Enis Fosforoğlu’nun kızı Seren Fosforoğlu ve Ferdi Merter Fosforoğlu’nun kızı Almula Merter Churm teslim aldı.

HUZUREVİŞ PROJESİ İLK KEZ PROGRAMDA

Ödüllerin verilmesinin ardından Rafet El Roman ve Saki Çimen tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalde Türkiye'den Almanya'dan ve Avrupa'dan filmlerin gösterileceğini belirterek, dolu dolu bir festivali sinemaseverlerle buluşturmak istediklerini söyledi. Yoğun bir çalışmanın ardından hazırlanan festivalde film gösterimlerinin yanı sıra konser, panel, stand up gösterileri ve söyleşilerin de yer aldığına dikkat çeken Sıtkı, 22. Uluslararası Frankfurt Film Festivalinin önceki yıllarda gerçekleştirdiği Hapishane ve Liselerdeki gösterimlerine bu yıl Huzurevlerini de eklediğini belirtti. Sinemayı ve özellikle Türk filmlerini mümkün olduğunca çok insana izletmeyi amaçladıklarının altını çizen Sıtkı, Sinemanın kaliteli yaşama katkısının büyük olduğuna dikkat çekerek festivalin 2022 mottosunun ‘Dünyamızın ihtiyacı olan cesur filmler- sesini yükselt-” olduğunu belirtti.

7 DALDA 'EN İYİ' ÖDÜLLERİ 1 TEMMUZ’DA

Festivalin Belgesel ve Kısa film kategorisinde ödüle hak kazanan Türk ve Alman filmleri 27 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşecek ödül töreninde açıklanacak. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kadın ve erkek oyuncu olmak üzere 7 dalda verilecek ödüller ise 1 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

OKUL TRAŞI FAVORİLERDEN

Festivalde filmler, Offenbach, Dietzenbach, Rodgau, Rödermark ve Frankfurt'ta sinemalarda gösterilecek. Sinemaseverler Türkiye ve Avrupa'da son yıllarda çekilen Çatlak, Sardunya, Okul Tıraşı, Koridor, Die Perfekte Kandidatin, Sen Ben Lenin, Aşk Mark Ölüm'ün de olduğu otuz civarında film izleyebilecek.


KAYNAK: KARAR


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum