ÇELEBİ DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI

ÇELEBİ DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI
07 Temmuz 2020 - 00:18

ÇELEBİ DERGİSİ
 
Çelebi Dergisi, yılda üç defa olmak üzere Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında yayımlanan bir dergidir. Yani 4 ayda bir yayımlanır.
Çelebi Dergisi, tarih, kültür ve düşünce dergisidir. Her sayısı bir dosya konusu çerçevesinde çıkacaktır. Bu bağlamda, Çelebi Dergisi’nin “Nisan 2020”de yayımlanacak olan ilk sayısı gazeteci-mütefekkir ve önder bir Türk milliyetçisi olan “Necdet Sevinç” özel sayısı biçiminde olacaktır. Necdet Sevinç, Gazianteplidir. Aynı zamanda, ömrünü milletine adamasına rağmen vefa gösterilmemiş ve vefatının ardından hakkında teferruatlı bir çalışma yapılmamıştır. Kısacası, ilk sayı “Kurt Başlı Altın Kalem” olarak bilinen Necdet Sevinç’e bir vefa nişânesi olarak vücut bulmuştur. Çelebi Dergisi’nin ilk sayısı yaklaşık 120 sayfa hacminde olup içerisinde 30’dan fazla yazısı, ailesi tarafından yazıların bulunduğu ve bir fotoğraf albümü ile Necdet Sevinç’i anmaya hazırlanmaktadır.
Bununla birlikte, Çelebi Dergisi’nin Ağustos sayısı “Türk Bayrağı”; Aralık sayısı ise “Türk İstiklal Savaşı ve Antep Savunması” dosya başlıkları ile okuyucuları ile buluşacaktır. Önümüzdeki sayılar için hazırlıklar devam etmektedir.
Şu husus unutulmamalıdır ki, Çelebi Dergisi, birkaç Türk milliyetçisi idealist gencin ve Kitap Şuuru projesinin mimarı Oğuzhan Saygılı’nın çabaları ile gün yüzüne çıkacaktır. Bilindiği üzere dergiler, okuyucularının destekleri ile nefes alabilir; can damarları atar halde yayın hayatlarını devam ettirebilirler. Dünyada abone sayısı yüz binleri hatta milyonları bulan dergiler mevcuttur. Mesela, Fransa’da 1929 yılında yayımlanmaya başlanan Annales d'Historie Economique et Sociale dergisi hala yayın hayatına devam etmektedir. Bilindiği üzere Annales dergisinin etrafında şekillenen tarih anlayışı bugün dünyaya hâkim olmuştur, diyebiliriz. İşte bu örnek üzerinde de gördüğümüz gibi dergiler bir fikrin etrafında toplanan kimseler tarafından ortaya çıkar ve gelişimini sürdürür. Yani, bir fikrin müdafaasını yapar. Bu hususta yüzlerce örnek verilebilir.
Türk milletinin kültürü davasında yılmadan ve bıkmadan dövüşecek olan Çelebi Dergisi’nin temelinin sağlamlığı siz değerli gönüldaşlarımızın omuz vermesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, Çelebi Dergisi, kökü mazide olan bir atidir. Bu yüzden de yıkılmayacaktır!
Çelebi kelimesi, bilgiyi arayan ve bilginin peşinde koşan kimseleri anlatmak için kullanılır. Türk fikir ve kültür hayatının daima gelişmesi ve yükselmesi de Çelebi’ler sayesinde olacaktır. Bu meyanda, siz değerli okuyucularımızı, Çelebi’ce bir duruş sergilemeye çağırıyoruz. Çelebi, miskin değil; dinamik bir yapıya sahiptir. Osmanlı Devleti’nin yetiştirmiş olduğu en önemli kültür adamları, bu sebepten, Çelebi’dir.
Çelebi Dergisi’nin üslubu ve tavrı Binbaşı Dündar Taşer’in şu satılarında bulmak mümkündür:
“Türk milliyetçiliği, Türk milletini millet yapan unsurları, asıl benliğine kavuşturmak, ona sonradan eklenmiş, onda olmayan, onun öz benliğine aykırı olan yamalardan kurtarmaktır. Türk’ün cemiyet kumaşındaki yırtıklarını, kendi ipliği ile örmektir. Duyguda, düşüncede ve harekette millî olmaktır.”
İcmâlen Çelebi, Türk milletini millet yapan unsurların yılmaz müdafaacısıdır.
 
İmtiyaz Sahibi: Oğuzhan Saygılı
Genel Yayın Yönetmeni: Ahmet Şahin
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Ali Gezginci
 
Yapmamız gereken tek şey ise dergiyi satın almak ve abone olmaktır:
Tek Sayı Bedeli: 20 TL
Bir Yıllık Çelebi Aboneliği: 60 TL
Kurum: 120 TL
Eğer Çelebi Dergisi’ni satın almak veya abone olmak istiyor iseniz tek yapmanız gereken:
Ali Gezginci adına Ziraat Bankası TR 8800 0100 1994 7934 4589 5001 numaralı IBAN’a ödeme yapmak olacaktır.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve yazı
Fotoğraf açıklaması yok.

Bu haber 928 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum