BÜYÜKELÇİ SIBİGA, OSMANLI ARŞİVİNDE BULUNAN TARİHİ BELGENİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

BÜYÜKELÇİ SIBİGA, OSMANLI ARŞİVİNDE BULUNAN TARİHİ BELGENİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI
14 Aralık 2020 - 15:06

Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Osmanlı Arşivinde bulunan Ukrayna’nın sınırlarına ilişkin belgenin fotoğraflarını paylaştı. Geçen günlerde de Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga, Dışişleri Bakanı Kuleba’ya Osmanlı Arşivinde buldukları, bağımsız Ukrayna Halk Cumhuriyeti ile Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı ve Bulgaristan arasında 1918 yılında imzalanan tarihi Brest-Litovsk Anlaşmasının tıpkıbasımını takdim etmişti.

Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Osmanlı Arşivinde bulunan Ukrayna ile ilgili tarihi bir belgenin fotoğrafını paylaştı. Konu ile ilgili dün Facebook sayfasında açıklama yapan Büyükelçi Sıbiga, söz konusu belgenin, Ukrayna Halk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı, Ukrayna Dışişleri Bakanı Vsevolod Golubovıç’ın Osmanlı Sadrazamı Talat Paşa’ya yazdığı bir mektup olduğunu bildirdi.

UKRAYNA HALK CUMHURİYETİNDEN TALAT PAŞA’YA MEKTUP

BÜYÜKELÇİ SIBİGA, OSMANLI ARŞİVİNDEKİ UKRAYNA BELGELERİ İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

1917-1921’de yeni kurulan Ukrayna devletinin, diplomatik yollar da dahil olmak üzere sınırları ve bölgeleri için büyük mücadele verdiğini kaydeden Sıbiga, mektubun Ukrayna’nın güney sınırlarını ilgilendirdiğini ifade etti.

Büyükelçi Sıbiga, Osmanlı Arşivindeki Ukrayna ile ilgili belgelerin dijitalleştirilmiş kopyalarının Ukrayna tarafına teslim edilmesi için aktif olarak çalışma yürüttüklerini belirtti.

Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga, 2 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Kuleba’ya Ukrayna Halk Cumhuriyeti ile Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı ve Bulgaristan arasında 1918 yılında imzalanan tarihi Brest-Litovsk Anlaşmasının replikasını takdim etmişti.

Kırım Haber Ajansı - QHA
https://qha.com.tr
Bu haber 3829 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum