Bozkırın incisi: Kazakistan

Türkistan-eki düniye esigi ğoy, Türkistan er türiktiñ besigi ğoy. Tamaşa Türkistanday jerde tuvğan, Türiktiñ teñiri bergen nesibi ğoy. Türkistan iki dünya eşiğidir, Türkistan Er Türk’ün beşiğidir. Görkemli Türkistan’da doğmak Tanrı’nın Türk’e verdiği nasibidir. (Mağcan Cumabay)

Bozkırın incisi: Kazakistan
15 Haziran 2020 - 20:28 - Güncelleme: 15 Haziran 2020 - 20:30

Türkoloji Nedir?

Türk tarihini, kültürünü ve edebiyatını, özellikle de Türk dilini inceleyen bilim dalı. Türkoloji veya Türklük bilimi, Türk halkları ve özellikle Türk dil ve lehçeleriyle ilgilenen bilim dalıdır. Türk dilini, edebiyat, tarih, din ve Türk toplumlarının manevi, maddi kültürünü sistematik şekilde toplar ve araştırır. Geçmiş ve günümüz Türkçesi ve Türk toplumları ana konusunu oluşturur. Bu bilimde ihtisaslaşan kişilere Türkolog denir.

Kazakistan

Kazak Türkleri kimlerdir?

Kazak Türkleri, Kazakistan`da yaşayan Türk soylu halklardandır. Nogayca, Karakalpakça, Başkurtça ve Tatarca ile akraba olan ve Kıpçak dil grubuna giren Kazak dilini konuşurlar.

Kazakistan

“Hür Adam”

Kaynağı Türkçe olan Kazak kelimesinin anlamının “hür adam” olduğu düşünülmekte ve bu lakabın tarihsel olarak hürriyetlerine düşkün yörüklerden oluştuğu göz önüne alındığında yerinde bir tanımlama olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kazakistan

Kazakistan’ın Yörükleri…

Binlerce yıl boyunca bu yörükler; kalabalık büyük baş hayvan sürülerini gütmüşler, bölgenin yamaçları ve nehir vadilerinde zengin toprakları işlemişlerdir. Değerli kürklerin sevk edildiği tarihî İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun her ikisi de bölgeden geçerek Kazakistan’ı kültürel, ticarî ve ekonomik anlamda Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü konumuna getirmiştir.

Kazakistan hakkında önemli bilgiler

• Kazakistan’da 130 ülke vatandaşı yaşamaktadır.
• Yaygın dini inanışlar Müslümanlık ve Hristiyanlıktır.
• Kazakistan’ın resmi dili Kazakçadır. Ancak genç nesil, hızla üç dil konuşur hale gelmiştiir. Devlet daireleri ve diğer kuruluşlarda hem Kazakça hem de Rusça kullanılmaktadır.
• Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’dır. (Astana)
• Nur-Sultan; genç, ancak hızlı büyüyen, geniş olanakları ile sonsuz fırsatların ve parlak fikirlerin oluştuğu bir şehirdir.
• Dünyadaki en büyük dokuzuncu ülke olmasına rağmen Kazakistan pek çok kişi için hala bilinmeyen ve esrarengiz bir ülkedir.

Kazakistan

Kazak Türklerinin Müzik Enstrümanları

Dombra
Kopuz
Jetigen
Kazakistan; ülkenin doğal kaynaklarını, ulusal parklarını, eşsiz doğasını çiçek ve bitki örtüsünü koruma konusunu üzerinde önemle durmaktadır. Kazakistan, en iyi ekolojik gezi noktalarından biridir. Bozulmamış çeşitliliği ile çok güzel ve görmeye değen ülkelerden biridir.

Kaynak: https://asasmedya.info/news/culture

Bu haber 744 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum