BİR HAYAT YORUMU - Prof. Dr. Nurullah Çetin

BİR HAYAT YORUMU - Prof. Dr. Nurullah Çetin
23 Haziran 2020 - 10:47

BİR HAYAT YORUMU

İran’da hurda eşya alıp satan bir kişi kamyonetinin arkasına şu yazıyı yazmış:

"Harîd-i zâyiât bahâne est.

Kûçe-be-kûçe şehr-râ mî-gerdem tâ to-râ peydâ konem." Türkçesi şu:

“Hurda satın almak bahanemdir. Şehri sokak sokak seni bulmak için geziyorum."

Bu kişi, ya büyük bir aşkla bağlandığı sevgilisini arıyor ya da başka bir kişi ya da neneyi; bilmiyoruz.

Bu metinden biz kendi yorumumuzla derin bir anlam sağaltabiliriz. Simgesel olarak değerlendirirsek: Hurda eşya: Dünyalık nesneler, varlıklar, eşyalar, işler, meşguliyetler, ünvanlar, sevgililer, eş dost, arkadaşlar vs şeklinde çoğaltılabilir. Biz doğumumuzdan ölümümüze kadar hayatımız boyunca yeryüzünün muhtelif yerlerinde dolaşırız. İlim, tecrübe, görgü, meslek, iş elde ederiz, çalışırız, bizi mutlu edecek değişik meşguliyetler ediniriz, bir meslek ediniriz, evleniriz, çoluk çocuk ediniriz; bu böyle uzar gider.

Bütün bu arayışlar, gezip dolaşmalar, uğraşıp didinmeler hep bir mutlak hakikat, bizi mutlak anlamda mutlu edecek, huzura kavuşturacak sahici bir değer, bir varlık arayışının sonucudur. Bütün bu dünyalık gezip dolaşmaların, aramaların, alım satımların, öğrenmelerin, görmeler geçirmelerin, sokak sokak, şehir şehir, bina bina gezip tozmaların amacı, bizi sonsuz huzura ve mutluluğa kavuşturacak olan en sağlam değere sahip olmaktır.

Bilinçli de bilinçsiz de olsak hep onu bulmak için gezeriz yani yaşarız, çalışır uğraşırız. Ancak elde ettiğimiz dünyalık bütün değerler ölücü, yok olucu, dağılıcı, eriyici, uçucu, yanıcı değerlerdir. Hepsi geçicidir. Yani fanidir. Bu geçici, eğreti fani değerler bizim sonsuzluğa uzanan ruhumuzu tatmin etmez.

Zira ruhumuz sınırlı, ölümlü, süreli, geçici olanla tatmin olmaz, ona razı ve ikna olmaz. Fani olanla hiçbir şekilde teselli olamaz. İnsan hurda eşya için yaşamaz, asıl amacı onu elde etmek değildir ve onunla mutlu da olmaz. Hurda dünya bir bahanedir, hepimiz O'nu arıyoruz. Bizi hem bu dünyada hem de öldükten sonraki ahirette sonsuz mutluluğa kavuşturacak tek mutlak değer Allah’tır. İnsan, hayatı boyunca aslında ister bilerek ister bilmeyerek, farkında olarak veya olmadan hep Allah’ı bulmak için gezer. Bulanlar muştulanmıştır.

Prof. Dr. Nurullah Çetin

Bu haber 781 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum