Barış Manço kitabı yayınlandı

Ahmet Yabuloğlu'nun haftanın kitapları bölümünden

Barış Manço kitabı yayınlandı
06 Kasım 2022 - 11:20 - Güncelleme: 06 Kasım 2022 - 11:24

Yakın tarih ve Atatürk konusundaki kitaplarıyla dikkat çeken araştırmacı yazar Hüseyin Hakkı Kahveci bunlara bir yenisini daha ekledi. Kahveci, yeni kitabı "Sır Muhafızı Barış Manço 2023" ile çarpıcı tespitler ortaya koyarken Barış Manço'nun çok özel bir misyonla dünyaya gönderildiğini belirtiyor. Barış Manço'nun daha 50 yıl önce Cumhuriyet'in 100. Yıldönümü için "2023" adlı bir beste yaptığına dikkat çeken Hüseyin Hakkı Kahveci, konu hakkında şu ilginç değerlendirmeyi yapıyor:

Tanrısal mesajların insanda karşılık bulup bulmadığı ya da ne ölçüde karşılık bulduğu veyahut insanın fıtratındaki yatkınlıktan uzaklaşıp uzaklaşmadığı konusu bize Barış Manço formülünü verir.

Barış Manço, müziğini yaparken onun alt metni için de en az müziği kadar uğraştı ve salt bir dinletiden ibaret olmayan, bir hikâyesi ve felsefesi olan eserler üretti.

Kendisini sadece bir müzisyen olarak görmeyen Manço, sahnede meddahlık geleneğini sürdürdüğünü ve yaptığı müzikte Hititlerden Erzurum Baş Barı'na kadar Anadolu müziği evriminin titiz bir araştırmasının bulunduğunu dile getirdi.

Daha kariyerinin başlarında "1973" yılında yayımladığı 2023 albümü ve albüme ismini veren parçanın içinde 2023 yılında çok önemli olaylar olacağının kodları vardır. Aynı albümde yer alan "Kayaların Oğlu" parçası da Cumhuriyet'in 100. yılı ile ilgili pek çok sırrı barındırır.

1982 yılında belki de yıllar sonra anlamını kazanacak bir şarkı yazdı: "Dönence." Ancak şimdi gizemini çözebildiğimiz bir fenomen...

Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan birinci sürecin ikinci dönemi artık başlamıştır. "İkinci 19 Ata Türk Süreci" başlamadan önce Barış Manço gibi bir Sır Muhafızı'nın sırlarını frekans ve müzikle birleştirerek veda etmesi tesadüf değil, tevafuktur.

Manço'nun "Ben ne çağdaş Türk ozanı, ne çağdaş Dede Korkut, ne de günümüzün Nasreddin Hoca'sıyım. Sadece 20. yüzyılda yaşamış ve o yüzyıla damgasını vurmaya çalışan bir Türk'üm!" sözü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bir Türk dünyaya bedel!" sözü birbirini tamamlar.

Ölümünden sonra vasiyetinde yer aldığı gibi mezarına 19 harf içeren "Doğru bildiğini yaptı" cümlesini yazdırması bize Ulu Kam Barış Manço'nun Atatürk sonrası sırları seçilmiş için taşıyan 19'un muhafızı olduğunu gösteriyor.

Destek Yayınları

Tel:(0212) 252 22 42

(Ahmet Yabul0ğlu/Yeniçağ Gazetesi)

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum