Bakan Akar: Gara'da 13 vatandaşımız şehit

Bakan Akar: Gara'da 13 vatandaşımız şehit
14 Şubat 2021 - 15:34

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terör örgütü PKK’nın stratejik noktalarından Gara’ya düzenlenen Pençe Kartal-2 Harekatının sona erdiğini duyurdu. Harekat çerçevesinde 48 terörist ölü, 2’sinin sağ ele geçirildiği, PKK’nın alçak saldırısı sonucu alıkoyduğu 13 sivil vatandaşımızın naaşlarına ulaşıldığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, 13 Şubat 2021 tarihinde Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekat Merkezi’ne geldi. Akar, harekatı gün boyunca Harekat Merkezi’nden takip etti.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN ALIKOYDUĞU 13 SİVİLİN NAAŞLARINA ULAŞILDI

Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı’ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, en başta hava güçleri ile terör unsurlarına ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50’den fazla hedefin tahrip edildiğini açıkladı.

Akar 10 Şubat 2021’de başlatılan operasyonla ilgili olarak bilgi verirken, terör örgütü PKK’nın kaçırıp şehit ettiği 13 sivil vatandaşımızın naaşlarına ulaşıldığını da aktardı. Milli Savunma Bakanı Akar şu açıklamayı yaptı:

“KONTROL ALTINA ALINAN MAĞARADA YAPILAN ARAMALARDA ALIKONULAN 13 VATANDAŞIMIZIN NAAŞLARINA ULAŞILMIŞTIR”

“Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve milli mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır.

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir.”
Kırım Haber Ajansı - QHA

 

Mehmet Berk Yaltırık
14 Şubat 2021, 09:52

 

 


Bu haber 846 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum