Azra KALENDER yazdı: MİTOLOJİLER

Hitit mitolojisi de Sümer mitolojisine dayanır. Ve Sümerlilerin de Türk olma ihtimali yüksektir. Yani Yunan mitolojisi tarihi süreç içinde birçok kültürden etkilenerek oluşmuştur denilebilir.

Azra KALENDER yazdı: MİTOLOJİLER
03 Aralık 2021 - 10:04
MİTOLOJİLER
                                                                                                           AZRA KALENDER
Mitoloji çok geniş bir kavramdır. İçerisinde tarihi, kulaktan kulağa gezen sıra dışı olayları, efsaneleri barındırır. Tarihi seven insan mitolojiyi araştırdıkça daha çok araştırmak ister. Çünkü mitolojide tek düze olaylar yoktur. Her okunuşunda daha insanı çok içine çeker.

Karşılaştırmalı Türk Destanları / Kültür Dizisi 1 - Mustafa Necati Sepetçioğlu | kitapyurdu.com
Sizlere Yunan mitolojisi hakkında bildiklerimi paylaşmak isterim. Yunan mitolojisinin kaynağı Hitit mitolojisidir. Hitit mitolojisi de Sümer mitolojisine dayanır. Ve Sümerlilerin de Türk olma ihtimali yüksektir. Yani Yunan mitolojisi tarihi süreç içinde birçok kültürden etkilenerek oluşmuştur denilebilir.
    Yunan mitolojisi hakkında bilinen ve bilinmeyen çok şey barındıran ve binlerce Yunan tanrıları ve Yunan kahramanlarıyla tarihine renk katar. Bu tarihe inanmak her ne kadar kimisi için güç olsa da bilmek ve eğlencesine kapılmak bence çok güzeldir.
Yıllardır okuduğum bilgilerimi paylaşıp sizlere yunan mitolojisini biraz tanıtmak isterim...
    Bir zamanlar tek varlığın kaos -hiçlik, zifiri boşluk- olduğuna inanılırdı. Ve kaostan sonra Toprak Ana Gaea, gökyüzünün efendisi Ouranus meydana geldiği bilinirdi. İnsan şekillerini alıp dünyada vakit geçiriyorlardı. İkisinin bir sürü çocuğu oldu ve ayrı olarak 12 titan çocukları oldu. Titanlar çok büyük, güçlü ve hepsinin farklı yetenekleri vardır. Aralarında olan husumet ve babalarının ölümü sonucu dünyayı kimin yöneteceğini düşünürken Kronos adlı, titanların en küçüğü olan kardeş bu görevi hak ederek kazandı ve tahta oturdu. Her şey Kronos’tan sonra başladı.
 Zaman her şeyin başlangıcıdır derler. Kronos zamanın efendisiydi. Kendisi kardeşlerinden Rhea ile evlendi. Ve 6 tanrı çocukları oldu. Bunlar titanlardan daha kısa, fakat daha güçlülerdi. Hestia, Demeter ve Hera 3 kız ve 3 erkek olan Zeus, Poseidon ve Hades. Kronos bir lanetten dolayı çocuklarını yedi, ancak mideye annesi sayesinde girmeyen Zeus bir gün gelip kardeşlerini kurtardı. Zeus göklerin, Poseidon denizlerin, Hades yer altının tanrısı oldu. Ve evlenmeye başladılar. Çoğunluğu evlendi ardından sayıları çoğaldı. Ve günün birinde titanlardan birisi insan diye bir varlık icat etti. İnsanlar yıllar içerisinde güçlendi ve hayat edindiler. Tanrılar insanlarla da evlenmeye başladılar. Bu da dünyanın nüfusunun artmasına sebep oldu. Zaman içerisinde Olimposlulara yeni tanrılar katıldı. Savaş ve bilgelik tanrıçası Athena sanatın, delfi tapınağının kahini, şiirin ve bir çok şeyin tanrısı olan Apollo. Apollo’nun ikizi, avcılık, okçuluk ve ay tanrıçası olan Artemis. Savaş ve cesaret tanrısı Ares. Güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit. Demir tanrısı Hephaestus. Zeus’un habercisi Hermes. Ve son olarak şarap ve eğlence tanrısı Dionysus. 

Mitolojide Ezilmiş, Ötelenmiş, Hırpalanmış En Bedbaht ve Çilekeş 10 Karakter | ListeList.com
   Daha kısa bir şekilde Yunan kahramanlarından bahsedelim. Kendileri çoğunlukla yarı tanrılardır. Güçleri ya da zekâları vardır. Gerçek adı Herakles, Romalıların söylemiyle Herkül, Kirene, Perseus ve Jason gibi bilinen kahramanlar yarı tanrılar ve aslen Yunanlardır. 
 Geriye kalan Medusa, Minotor gibi yunan efsaneleri okunmaya değerdir. 
   Tanrıları ve tanrıçalarını, tarihini, kahramanlarını ve efsanelerini okumayı eğlenceli buluyorum ve bu veya herhangi bir mitoloji hakkında bilgi sahibi olunmasını herkese öneriyorum. 

Türk Mitolojisi Kitap, Mitolojiler Mitoloji Tarihi Yayınları Anthony E. Ocean 9786057787828, Türk, Mitolojisi
Mitoloji okurken sadece Yunan mitolojisi ile sınırlı kalmamak gerekir. Çünkü mitolojiler birçok kültür ve medeniyetin birikimiyle oluşmuş ve birbirlerinden etkilenmişlerdir.
Türk Destanları, Sümer, Hitit mitolojilerini de okumanızı tavsiye ederim.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum