AZERBAYCANIN ÜNLÜ BILIM INSANI HESEN MIRZEYEVIN VEFATININ 6 YILI TAMAM OLUR

Bugün, Şubat ayının 25-i Azerbaycan Filoloji bilimler doktoru, dilbilimci-türkolog, profesör, Azerbaycan Emekdar Bilim Hadimi, Azerbaycan Aşıklar Birliği Üyesi, ünlü bilim insanı Hesen Mirzeyevin vefatının 6-cı yıl dönümüdür.

AZERBAYCANIN ÜNLÜ BILIM INSANI HESEN MIRZEYEVIN VEFATININ 6 YILI TAMAM OLUR
25 Şubat 2021 - 10:26 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 19:34
AZERBAYCANIN ÜNLÜ BILIM INSANI HESEN MIRZEYEVIN VEFATININ 6 YILI TAMAM OLUR

Hesen Mirzeyev 1927-ci yılında kasım ayının 26-da şimdiki Ermenistan bölgesi, eski Azerbaycan bölgesi olan Dereleyez ilçesindeki Kovuşuk köyünde doğulmuşdur. Liseden mezun olduktan sonra19481950-ci yıllarda Nahçıvan Devlet Öyretmenler Enstitünde, 19511955-ci yıllarda Azerbaycan Devlet Pedakoji Enstitünde (şimdiki ADPU) yüksek eğitim alıp.
Hesen Mirzeyev çalışmaya 
1950-ci yılda doğulduğu köyde lise öğretmeni olarak başlayıp. 1955 -ci yılında yüksek öğrenimden mezun olduktan sonra İlçe Halk Eğitim Bölümünün müfettişi ve Kovuşuk köyü lise öyretmeni, 19571959-cu yıllarda ise okul müdiri olarak çalışıp. Hesen Mirzeyev 19591962-ci yıllarda Azerbaycan Devlet Pedakoji Enstitünde  “Azerbaycan dilbilimi" uzmanlığı üzre aspiranturada eğitim alıp. Aspiranturanı bitirdikden sonra ömrünün sonunadek Azerbaycan Devlet Pedakoji Enstitünde çalışıp. O, başka-başka yıllarda öyretmen, baş öyretmen, doçent, profesör, kafedra müdiri ve dekan vazifelerinde çalışmışdır.
Hesen Mirzeyev 1965-ci yılda namizetlik, 1988 -ci yılda doktora tezini savunup. 1990 -cı yılda profesör ilmi adını alıp.
Azerbaycan filoloji biliminin geliştirilmesinde Hesen Mirzeyevin kendinə ait hizmetleri var. 
Onun dilbiliminin farklı-farklı problemlerine ait bir kaç sanballı araştırmaları var. Alimin özellikle Batı Azerbaycanın yer isimleri ile bağlı araştırmaları milli tarihimizin öyrenilmesi bakımından özel öneme sahiptir. Hesen Mirzeyevin 200-den çok ilmi eseri, hem de 25 kitapı ve 10-a yakın derslikleri işık yüzü görüp. O, aynı zamanda düzenli olarak sanatsal yaratıcılıkla meşğul olup. Hesen Mirzeyev büyük alim olmakla yanaşı, hem de ünlü sosyo-politik hadim idi. O, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin I çağırışında 22 saylı Binekedi ikinci seçki dairesinden millet vekili seçilmişdir. Hesen Mirzeyev 2002-ci yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Heyder Eliyevin Fermanı ile "Şöhret" ordenine, 2007 -ci yılda ise Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı cenap İlham Eliyevin Serencamı ile “Emekdar Bilim hadimi” fehri adına layik görülüp. O, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının ferdi tekaütçüsü idi.
Hesen Mirzeyev 25 şubat 
2015-ci yılda Bakü şehrinde vefat edip, Fehri Hiyabanda defn edilip.

Hesen Mirzeyevin en mükemmel portretini onun davamçısı olan Azerbaycan Devlet Pedakoji Universesinin Filoloji fakültesinin dekanı, filoloji üzre bilimler doktoru, profesör, şair Mahire Nağıkızı Hüseynova şu şiirinde yaratmışdır:

HESEN MIRZE YAŞAYIR

Şu ayları onsuz gördük deyilmez,
Yüz yüzede Hesen Mirze yaşayır.
O ne sirdir, ne hikmetdir, bilinmez,
Yüze-yüzde Hesen Mirze yaşayır.

Gedip çıkıp haralara sedası,
Azerbaycan - ora, şura obası.
Cilid-cilid kitaplarda yuvası,
Kalıp sözde Hesen Mirze yaşayır.

Kitap - işık, deyip ona ünledi,
Ne yoruldum, ne bezikdim- bilmedi.
Dereleyez- dedi, dertden inledi,
Eleyezde Hesen Mirze yaşayır.

El oğluydu, el adamı- dediler,
Tek koymayıp bir adamı- dediler.
Ata, kardaş, amca, dayı- dediler,
Dağda, düzde Hesen Mirze yaşayır.

Nazlı nene, az alovlan, alış sen,
Ad çıkarıp koyanlardan danış sen.
Min-min adam, eğer gedip soruşsan,
Deyer, bizde Hesen Mİrze yaşayır.

Tanıyanlar bilerdiler o erdi,
Yığnaklıydı, ekmek kedri bilerdi.
“Dilkemi”ynen huş götürüp gederdi,
Telli sazda Hesen Mirze yaşayır.


Aynure Eliyeva

Bu haber 603 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum