Azerbaycan: Türk askerler Azerbaycan birliklerin 'stratejik bölgeleri kurtarma' eğitiminde yer aldı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Türk askerlerin Azerbayvan ordu birliklerinin ‘stratejik bölgeleri kurtarma’ alışkanlıklarını pekiştirme eğitimine katıldıklarını duyurdu.

Azerbaycan: Türk askerler Azerbaycan birliklerin 'stratejik bölgeleri kurtarma' eğitiminde yer aldı
06 Ağustos 2020 - 18:44

Bakanlığın basın dairesinden yapılan açıklamada, Azerbaycan askerlerin Bakü ve Nahçıvan’da Türk askerlerle etkileşim halinde gerçekleştirdikleri tatbikatta karşı saldırı ve ‘stratejik açıdan faydalı bölgeleri kurtarma’ alışkanlıklarını pekiştirdikleri belirtildi.

“Tatbikat etabında birlikler, farklı özellikteki arazilerin bulunduğu alandan geçerek, silahlar ve zırhlı araçlar kullanarak karşı saldırı operasyonları organize etme ve yürütme, göreceli düşmanın insan gücüne ve muharebe araçlarına yönelik önleyici saldırılarda bulunma, ayrıca stratejik açıdan faydalı bölge ve hudutları kurtarma konusundaki askeri eğitim görevlerini tamamladı” ifadelerine yer verilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

‘Belirlenen görevler başarıyla yerine getirildi’

“Askeri birlikler, üst düzey profesyonellik sergileyerek belirlenen görevleri başarıyla yerine getirdi.”

Temmuz sonunda Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Türk ve Azerbaycan askerlerin Azerbaycan topraklarında gerçekleştirilen kapsamlı ortak tatbikatın ilk etabına başladıklarını duyurmuştu.

Azerbaycan ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşen ortak tatbikatın Azerbaycan-Ermenistan sınırında gerginliğin tırmanmasından sonra 29 Temmuz’da başladığı belirtilen açıklamada, bu çalışmanın planlı eğitim olduğu vurgulanmıştı.

İki ülkenin hava ve kara kuvvetlerinin katılımıyla gerçekleşen ortak tatbikatta iki tarafın askerleri, zırhlı araçları, topçu birlikleri, askeri uçakları ve hava savunma sistemleri yer alıyor.

Hava kuvvetlerinin tatbikatı Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah'ta sürdürülecek ve 10 Ağustos'ta sona erecek. Kara kuvvetlerinin tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan'da 5 Ağustos'a kadar devam edecek.

Kaynak: https://asasmedya.info/news/social/21311-azerbaycan-turk-askerler-azerbaycan-birliklerin-stratejik-bolgeleri-kurtarma-egitiminde-yer-aldi


 

Bu haber 256 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum