AZERBAYCAN'IN KURUCU CUMHURBAŞKANI RESULZADE'NİN VEFAT YILDÖNÜMÜ - YAZAN: Emir Şıktaş

AZERBAYCAN'IN KURUCU CUMHURBAŞKANI RESULZADE'NİN VEFAT YILDÖNÜMÜ - YAZAN: Emir Şıktaş
06 Mart 2021 - 22:34

AZERBAYCAN’IN KURUCU CUMHURBAŞKANI RESULZADE’NİN VEFAT YILDÖNÜMÜ
 

Azerbaycan’ı hanlıklardan birleşik bir Azerbaycan devleti haline getiren, 1918 de Azerbaycan devletini kurarak ilan eden ve iki yıl yaşatan, Rusya’nın tekrar sömürgeci şiddet terörü başlayınca ve tekrar ülke işgal edilince yurt dışına çıkarak mücadele eden büyük Önder, Dava adamı, siyasetçi, ilk kurucu Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’nin bugün vefatının 66. yıldönümü.

 ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’ diyen Devletin kurucu Cumhurbaşkanı Resulzade ve Dava arkadaşlarının kurduğu cumhuriyet özellikle kadın haklarını tanımış ve seçip seçilme hakkını ilk veren ülkelerden olmuştur. 

Sovyetlerin Gürcü kökenli katil ruhlu lideri Stalin,  Türk cumhuriyetlerini işgal ettiğinde Ermenilerin orduda subay olanlarını savaşta görevlendirmiş imkan tanıyarak Azerbaycan’da katliam yaptırmış.

Çarlık döneminde Azerbaycan parçalanmış, Kuzey Azerbaycan Çarlık Rusya ve Sovyet Rusya elinde 1992 ye kadar sömürülmüştür. 

Güney Azerbaycan ise İran’ın eline geçmiş, yatırım ve gelişmeden mahrum kalmış ve halen de aynı durumdadır.

1992 Yılı sonrası Rahmetli Elçibey’in önderliğinde bağımsızlığa tekrar kavuşulmuş, çok şehitler verilerek ağır  bedeller ödenmiştir. İnsanlar tanklarla ezilerek şehit edilmişlerdi. 

Karabağ Hocalı da işgal ve katliam yapan Ermeniler Karabağ’ı işgal etmiş, bir milyon Karabağlı göçmen Azerbaycan’a sığınmış, çadırlarda göçmen yaşamıştır. Karabağ bölgesi 28 yıl işgalde kalmıştır.

Rahmetli Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in de vasiyeti üzerine ilk fırsatta Karabağ’da toprakları işgalden kurtaran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev askeri gücü ile vatan topraklarından Ermenileri Türkiye’nin desteği ve Rusya’nın tarafsız kalışı ile kovmuştur. 

Bu askeri zafer Türk dünyasına birlikte dirlik olduğunu, hür yaşamanın ve başarmanın birlikten doğduğu fikrini yeşertmiştir.

6 Mart 1955 de dünyaya gözlerini kapayan Resulzade, Sürgünü bitikten sonra Türkiye’ye dönmüş ve 1949 da Azerbaycan Kültür Derneğini kurarak Azerbaycan ‘ın kurtuluş mücadelesini ölünceye dek arkadaşlarıyla birlikte sürdürmüştür. 

6 Mart 1955 de vefatından sonrada halen kurduğu Azerbaycan kültür derneği faal olarak mücadeleye devam etmekte ve Azerbaycan meselelerini takip etmeyi dernek yönetimi olarak sürdürmektedir.

Azerbaycan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Resulzade’ye Tanrı'dan rahmet, kurduğu Azerbaycan’a ilelebet payidarlık dileriz.

Emir Şıktaş


Bu haber 860 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum