Azerbaycan, Ermenistan'ın 54 bin 300 hektar ormanlık alanı yok ettiğini açıkladı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’da resmi temaslarda bulunan Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazarbayev ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bayramov, Ermenistan’ın bir dönem işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarında ciddi ekolojik zarar verdiğini açıkladı.

Azerbaycan, Ermenistan'ın 54 bin 300 hektar ormanlık alanı yok ettiğini açıkladı
03 Temmuz 2021 - 11:36

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Kırgızistanlı mevkidaşı Ruslan Kazarbayev bir görüşme gerçekleştirdi. İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bayramov, basın toplantısında Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayramov, bölgede en ciddi sorunun mayın tehlikesi olduğunu belirterek, Ermenistan’ın bölgeyi mayınlarla zehirlediğini ve savaş sonrasında son 7 ay içinde 28 Azerbaycan vatandaşının mayın patlaması sonucu hayatını kaybettiği ve 120’den fazla vatandaşın yaralandığını açıkladı.

CİDDİ EKOLOJİK ZARAR VERİLDİ

Öte yandan Ermenistan’ın Karabağ’a ekolojik olarak ciddi zarar verdiğini savunan Bayramov, “Uluslararası uzmanların da katıldığı araştırmalar sonucu 54 bin 300 hektar ormanlık alanın yok edildiği belirlendi. Bu bölgedeki ormanlık alanın yüzde 20’sinden fazlasını oluşturuyor. 31 maden, yasa dışı ve vahşice kullanıldı. Okçuçay Nehri’nde yapılan araştırmada, bu nehrin suyunda kabul edilebilir miktardan çok fazla kimyasal bulunduğu tespit edildi. Bunun nedeni de Ermenistan’daki bazı fabrikalarının atıklarının bu nehre dökülmesidir. Bu nedenle böyle bir ekolojik felakete şahitlik ediyoruz. Okçuçay, Aras Nehri’ne dökülüyor. Dolayısıyla bu durum sadece Azerbaycan’a değil İran’a da ekolojik sorunlar oluşturuyor. Bu konuya ciddi bir cevap istiyoruz. Ermenistan yönetimi, bunun sorumluluğundan kaçamayacağını anlamalı. Derhal fiili adımların atılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ozan Barış Erim
02 Temmuz 2021, 17:28

Bu haber 173 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum