Azerbaycan-Dünya Uluslararası Bilim-Analitik Merkezi kuruldu.

Azerbaycan'da yeni bir beyin merkezi Azerbaycan-Dünya Uluslararası Bilim-Analitik Merkezi kuruldu.

Azerbaycan-Dünya Uluslararası Bilim-Analitik Merkezi kuruldu.
23 Nisan 2022 - 19:06
Azerbaycan'da yeni bir beyin merkezi Azerbaycan-Dünya Uluslararası Bilim-Analitik Merkezi kuruldu.
Sosyolog Ahmed Gaşamoğlu basına verdiği demeçte, bir düşünce kuruluşu olarak hareket edecek olan Merkez’in, 44 günlük savaşın ardından Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş başta olmak üzere mevcut uluslararası olayların yarattığı yeni koşullarda Azerbaycan'ın istikrarını sürdürmesine ve istenen ilerlemeyi sağlamasına yardımcı olacağını kaydetti.

Azerbaycan'da yerel ve uluslararası projelerin geliştirilmesi ve uygulanması adına kurulan merkezle ilgili bilgi veren sosyolog merkezin milli birliğin sağlanması, ülke aydınlarının entelektüel potansiyelinin daha etkin kullanılması, hükümet ve toplum arasındaki güvenin artırılması için somut girişimler yönünde faaliyet göstereceğini vurguladı.
Onun sözlerine göre, yeni beyin merkezi, başta bilimsel ve kültürel çevre olmak üzere yabancı ülkelerdeki çeşitli katmanlarla daha yakın ilişkiler kurmaya ve Azerbaycan'ı yaygın olarak tanıtmaya büyük önem verecek: ‘‘Ülkede insan haklarını ve ahlaki değerleri korumaya, nüfusun farklı kesimleri arasındaki çatışmaları önlemeye ve uyumlu ilişkiler kurmaya çalışacak olan Merkez’in temel görevi, Azerbaycan'ı tarihi, kültürü, ekonomik potansiyeli doğrultusunda dünyaya tanıtmak ve ülkemizin kalkınmasında ileri yabancı ülkelerin tecrübelerini kullanmak, ülkenin modern gereksinimleri karşılayan bilimsel bir destek tabanına uyumlu kalkınmasını teşvik etmektir.
Bugün, ülkemizin kalkınması, işgalden kurtarılmış topraklarda yapılan inşaat çalışmaları, insani sorunların çözümü, ülkemizin yurt dışında daha iyi tanıtılması ve halk yararına aydınlarımızın gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında maksatlı ve ciddi faaliyetlerine büyük ihtiyaç vardır. Merkez, ülkemizde ve yurtdışında çalışan tanınmış Azerbaycanlı ve yabancı dostlarımızdan olan bilim adamlarını, kamu görevlilerini, diplomatları, işadamlarını, çeşitli alanlarda uzmanları, diaspora aktivistlerini, kültür ve sanat şahsiyetlerini bir araya getirecektir. Merkez, Güney Kafkasya'da ve uluslararası arenada etkili bir platform ve kurum olmakla beraber diğer ülkelerdeki benzer merkezlerle de işbirliği yapmaya çalışacaktır. Merkezdeki tüm araştırma ve analizler, modern standartlara uygun, derinlemesine bilimsel analizler temelinde gerçekleştirilecektir. Etkili bir uluslararası kuruluş olarak, halkımızın ve zamanımızın en acil sorunlarının tartışmalarını düzenleyecek ve sorunlara çözüm arayacağız."
Ahmed Gaşamoğlu, gelecekte Azerbaycan-Dünya Uluslararası Bilimsel-Analitik Merkezi temsilcilerinin ülke genelinde tanıtım toplantıları yapmayı planladıklarını söyledi:
"Merkezin planladığı ilk proje Uluslararası Zengezur Zirvesi. Projenin temel amacı Güney Kafkasya'da barışı, huzuru, siyasi istikrarı ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek, dünya toplumunun ülkemize olan ilgisini artırmaktır. Son olarak bu proje Zengezur ulaşım koridorunun açılması için ciddi bir platform oluşturacaktır. Aktivitesi, itibarı ve insanımıza karşı tutumu ile öne çıkan ülkemizde ve yurtdışında yaşayan herkes beyin merkezinin çalışmasında yer alabilir."
Sevil Ünal Hilálkızı

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum