Azerbaycan'dan Ermenistan'a sert uyarı: "Asker konuşlandırmayı durdur"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’dan askerlerini Azerbaycan topraklarında yasa dışı konuşlandırmaya son vermesini talep etti.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a sert uyarı: "Asker konuşlandırmayı durdur"
01 Mart 2021 - 10:21 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 12:17

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında 10 Kasım 2020’de tüm askeri faaliyetlerin durdurulmasını içeren ortak bildirinin imzalanmasının ardından, Ermenistan silahlı kuvvetleri personeli Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan topraklarına askerlik hizmeti için gönderildi.

Bunun, uluslararası hukukun norm ve ilkeleri, özellikle de ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğü ilkelerinin açık ihlali olduğu vurgulandı.

“Bu adımlar, bölgede durumu kötüleştirmeye hizmet etmektedir”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“10 Kasım bildirisi, Rus unsurların Azerbaycan topraklarına konuşlandırılmasına eş zamanlı olarak Ermenistan ordusunun bu topraklardan çıkmasını öngörüyor. Bildiri aynı zaman Laçın Koridoru ile her iki yönde de vatandaşların, araçların ve yüklerin güvenliğini garanti ediyor. Bu koridorun askeri amaçlarla kullanılması, askerlerin sivil üniformalarla ve sivil araçlarda taşınması, Laçin Koridoru ile hareket rejiminin de ihlalidir.

Ermenistan’ın bu adımları, bölgede barış ve istikrarı sağlamaya yönelik tedbirleri ciddi şekilde zora sokmakta ve durumu daha da kötüleştirmeye hizmet etmektedir.”

Uluslararası topluma “gerekli önlemleri alma” çağrısı

Açıklamada ayrıca, “Azerbaycan tarafı, Ermenistan’ın silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarında yasa dışı konuşlandırılmasına son vermesini talep ediyor ve uluslararası toplumu Ermenistan’ın bu tür kışkırtıcı eylemlerine son vermek için gerekli önlemleri almaya çağırıyor.” denildi.

Aileler de protesto ediyor

Ermenistan’da faaliyet gösteren uluslararası medya kuruluşlarının haberlerinde, Ermenistan silahlı kuvvetleri personelinin “kandırılarak veya zorla” Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde askerlik hizmeti için gönderildiği, bu durumun hem askerlerin hem de ailelerinin protestolarına neden olduğu belirtilmişti.

Kaynak:www.yenicag.info

Bu haber 734 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum