Aynı ihmal daha büyük felaket: Beyrut patlaması akıllara hangi olayı getirdi?

Beyrut’ta yüzlerce kişinin ölümüne yüz binlerin evlerinden olmasına sebep olan patlama Kıbrıs adasından da hissedildi. 6 yıl boyunca depoda bekletilen patlayıcı maddenin patlaması akıllara Güney Kıbrıs’ta üç yıl boyunca depoda bekletilen barutun patlamasını getirdi.

Aynı ihmal daha büyük felaket: Beyrut patlaması akıllara hangi olayı getirdi?
06 Ağustos 2020 - 18:46

VERYANSIN TV

Rum Mili Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Mari’deki (Tatlısu) “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’nde 11 Temmuz 2011 tarihinde meydana gelen ve 13 kişinin hayatını kaybetmesiyle son bulan patlamanın ardından 9 yıl geçti. 

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta gerçekleşen patlama akıllara Mari patlamasını getirdi.

Kıbrıs Rum kesiminde Limasol yakınlarında bulunan Evengelos Florakis askeri üssünde gerçekleşen patlamaya üste bulunan barut dolu konteynerlerin alev alması neden olmuştu. 98 adet barut dolu konteynerden iki tanesinde yangın çıkması sonucu patlamanın meydana gelmişti.

Patlayıcıların üç yıl önce el konulan bir gemiden indirilen konteynerlerdeki mühimmatta meydana geldiği ortaya çıkmıştı. Patlama sonrası Rum yönetimi Savunma Bakanı Kostas  Papakostas ve RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis istifa etmişti. Dava sonucu Papakostas beş yıl hapşs cezası almıştı.

Rum kesiminde meydana gelen patlama ile Beyrut’taki patlama birbirine çok benziyor.

Mari'deki patlamanın iki yıl sonrasında fotoğraflanan krater

DEPODA 6 YIL BEKLETİLEN PATLAYICI

Beyrut limanında meydana gelen çok büyük patlamaların limana yakın bir depoda saklanan patlayıcı özelliği bulunan maddeden kaynaklandığı belirtildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 2750 tonluk patlayıcı özelliğe sahip amonyum nitratın 6 yıl boyunca güvenlik tedbirleri alınmadan depoda saklanmasına tepki gösterdi.

Lübnan güvenlik kaynakları yüzlerce ölüm ve binlerce yaralanmaya neden olan patlamanın 2700 ton amonyum nitrat yüzünden yaşandığını açıkladı.

Amonyum nitrat, kimyasal formülü NH₄NO₃ olan bir azotlu bileşiktir. Bileşik, bir amonyum ve bir nitrat kökünün bileşik oluşturmasıyla elde edilir. En bilinen kullanım alanı tarımsal gübrelemedir. Aynı zamanda güçlü bir patlayıcıdır.

Kaynak: https://asasmedya.info/news/politics/21307-ayni-ihmal-daha-buyuk-felaket-beyrut-patlamasi-akillara-hangi-olayi-getirdi

Bu haber 282 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum