Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, "İstiklal Süvarisi: İzmir'in Kurtuluşu"

Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, "İstiklal Süvarisi: İzmir'in Kurtuluşu"
12 Nisan 2021 - 10:16

Kurtuluş müjdeleyen bayrağı çekti

Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, "İstiklal Süvarisi: İzmir'in Kurtuluşu" adlı yeni kitabıyla kurtuluş tarihimizin gölgede kalmış bir sayfasını daha gün ışığına çıkarıyor.

Aksoy, İzmir'e ilk giren ve Hükümet Konağı'na Türk bayrağını çeken Teğmen Ali Rıza Akıncı'nın şimdiye kadar hiç yayınlanmamış hatıratını okurla buluşturuyor.

Teğmen Ali Rıza Akıncı, Birinci Dünya Savaşı'nda Filistin-Suriye cephesinden sonra Bolşevizm yanlısı Yeşil Ordu'da, ardından Mustafa Kemal Paşa'nın İstiklal Ordusu'nda çarpıştı. Teğmen Ali Rıza Akıncı, Fahrettin Altay Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu, 2. Tümen, 4. Alay, 2. Bölük Süvari Takım Kumandanı olarak İzmir'e ilk girenler arasında yer aldı.

Yaşar Aksoy'un yayına hazırlayıp kaleme aldığı kitap, aynı zamanda İzmir'in Kurtuluşu destanıdır: İstiklal Ordusu'nun en altındaki aç, susuz, uykusuz, beş parasız, çıplak atına semersiz binen, kuru peksimetten başka bir şey yiyemeyen, atı ve tüfeğinden başka hazinesi olmayan ama vatan aşkı ile kavrulan insanların emperyalizme karşı destansı isyanının hikâyesi... Aksoy, kitabının ana eksenini şu cümle ile özetliyor:

"Bu kitap, emperyalizm tarafından ilgal edilmekle bir kurtuluş savaşını başlatan, kurtulmakla o kurtuluş savaşını sona erdiren, dünyada benzeri olmayan bir direnişçi şehrin coşkulu biçimde istiklale kavuşma (istirded) tarihini anlatır. Anlatılanların tümü gerçektir."

Kırmızı Kedi Yayınevi Tel:(0212) 244 89 82

Kaynak Yeniçağ: Gizli Hristiyanların 106 yıllık serüveni

Bu haber 357 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum