Anadolu'nun Kadim Sesleri

Yazar Muaz Ergü'nün "Anadolu'nun Kadim Sesleri" kitabı yayınlandı

Anadolu'nun Kadim Sesleri
21 Nisan 2022 - 09:34

Bu vatanda yankılanan sadalar
                                                                 Ahmet Yabuloğlu

Sözlü kültürün ürünü türkülerde, ağıtlarda, manilerde, mesellerde… bir toplumun varoluş şifreleri gizlidir. Otantik varlığın dile geldiği dilsel dünyanın dışarıya kendini açmasıdır türküler. Her ne kadar duyulmak istenmese de yasaklansa da değiştirilse de zamanı geldiğinde yeniden gün yüzüne çıkar, varlığını duyurur.

Kültür sanat yazıları ve denemeleriyle dikkat çeken Muaz Ergü, "Anadolu'nun Kadim Sesleri" adlı kitabında türkülerle, türküleri yazanların, söyleyenlerin doğrudan irtibatını ortaya koyuyor. Âşıklar, ozanlar neyi yaşamışlarsa onu dile getiriyorlar. Yürekten geldiğinden hemencecik yüreklerimize akıveriyor.

Kitap; Âşık Veysel'den Bekçi Bakır'a, Kazancı Bedih'ten Tenekeci Mahmut'a, Sümmani Baba'dan Şerif Akbağ'a Anadolu'dan yükselen ve bu coğrafyanın rikkat sahibi kulaklarında yankısı dinmeyen karşılıklar bularak duyarlılıklarımızı, kimi zaman içleniş ve dert kimi zaman sevinç ve coşkuyla dile gelen duygularımızı, kısaca varoluşumuzu şekillendiren seslerin sahiplerine, koruyucularına, aktarıcılarına dair incelikli kalem işlerinden oluşuyor. "Özlemin, hasretin narıyla yanmış haberlerin olmadığı, beklemenin sancısıyla doğmuş kelamın kalmadığı, sevgilinin kulaklarına fısıldanacak sözlerin kaybolduğu" zamanlardan kadim zamanların seslerine tazimle dokunan kalem işlerinden...

Ötüken Neşriyat Tel:(0212) 251 03 50
Kaynak: yeniçağ Gazetesi Kitap eki


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum