Almatı'da Saka dönemine ait bine yakın tarihi eser ortaya çıkarıldı

Almatı'da Saka dönemine ait bine yakın tarihi eser ortaya çıkarıldı
28 Şubat 2021 - 01:00

Kazakistan’da, Milattan önce 5. yüzyıla ait bine yakın eser bulundu. Saka dönemine ışık tutan eserler Kazakistan’ın Milli Müzesi’nde sergileniyor.

Kazakistan Milli Müzesi ve Kore Milli Araştırma Enstitüsü tarafından 3 yıldır süren arkeolojik çalışmalar sonucu, Kazakistan’ın Almatı Bölgesi’nde Saka dönemine ait Katartöbe Mezarlığı’nda bine yakın eser ortaya çıkarıldı. Ortaya çıkan tüm tarihi eserler Kazakistan Ulusal Müze Vakfı’na devredildi. Bulunan tarihi eserler, başkent Nur-Sultan’da, Milli Müze’de sergileniyor. Sergilenen ve dikkat çeken eserler arasındaki Saka Dönemi’nin soylu temsilcisinin büstününün yanı sıra; altın küpeler, altın süs eşyaları ile bronz aynalar, demir bıçaklar ve kemik ok uçları yer alıyor.

Kazakistan Milli Müze Müdürü Arystanbek Muhamediulu, arkeolojik çalışmaların 3 yıl boyunca Katartöbe Mezarlığı’nda yürütüldüğünü bildirdi. Muhamediulu, mezarlıklardaki araştırmalarına devam ettiklerini belirterek, “Ayrıca o mezarlıklarla birlikte Saka Dönemine ait altınların yapıldığı yerleri araştırma konusunu da ele alıyoruz. ‘Hayvan’ tarzında yapılan altın eserler, seramik sürahiler, kılıçlar ve mızrakların yüksek kalitede yapıldığını biliyoruz. Ama bu eserlerin o zamanda nasıl ve nerede yapıldığını bilmiyoruz. Ayrıca altın elbiseli adamların yanında bulunan eserlerde eski Türk yazıları var. Özellikle onları da araştırmamız gerekiyor” bilgisini verdi.

“BİRAZ MOĞOL BİRAZ AVRUPALI”

Arkeolog Arhat Kayırmagambetov, arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan iskelet üzerinden yaptıkları antropolojik araştırmalar hakkında ise şu bilgileri aktardı:
“Bulunan iskeletin yüz hatlarının biraz Moğol, biraz Avrupalılara benzediği ortaya çıktı. Ayrıca bir ilginç detay daha var. O dönemde yaşayan insanların genelde et, süt ve az miktarda buğday ile beslendikleri tespit edildi.”

ALMATI’DA SAKA DÖNEMİ MEZARLARI İLK KEZ 1988’DE BULUNDU

Almatı Bölgesi’ndeki Saka Dönemine ait eski mezarlıklar ilk kez 1988 yılında okul öğrencileri tarafından tesadüfen bulunduğu belirtiliyor.

https://qha.com.tr/haberler/


Bu haber 1038 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum