Ali GÖZEN: SULTAN-I MUAZZAM; RAMAZAN-I ŞERİF

Ali GÖZEN: SULTAN-I MUAZZAM; RAMAZAN-I ŞERİF
13 Nisan 2021 - 17:55

SULTAN-I MUAZZAM; RAMAZAN-I ŞERİF

Ramazan, İslam’ın temel esaslarından olan oruç tutmakla emredildiğimiz, her yılın bir ayına özel ibadet mevsimidir. Oruç, kul olduğumuzun farkına varma, nimetlerin değerini anlama, nefsi terbiye etme, toplumdaki muhtaç insanların durumlarını daha iyi anlama ve beden için bir perhiz olması gibi pek çok faydaları sayılabilecek bir ibadettir. Ramazan orucu, Bakara suresinin 183-184. ayetleriyle hicretin ikinci yılında Bedir savaşı öncesinde Şaban ayında farz kılınmıştır. Peygamberimiz (a.s.) hayatında dokuz sene Ramazan orucu tutmuştur. 183. ayette orucun mutlak olarak farz kılındığı bildirilmekte, ancak orucun ne zaman, nasıl ve kaç gün tutulacağı bildirilmemektedir. 184. ayette bu kapalılık kısmen giderilmiş, orucun “sayılı günlerde” tutulacağı beyan edilmiştir. Sayılı günler ile maksat Ramazan ayıdır. Bakara süresinin 184. Ayeti şöyledir;
‘’Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı’’ Allah, bu ayetlerle ramazan orucunu tutmayı müslümanlara farz kılmıştır.
Uzmanlar oruç tutmanın sağlık açısından epey yararları olduğunu beyan ediyor. Bunlardan birkaçını hemen belirtelim.

 • Oruç, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve bu gerçek bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığı ile depolanmış yağlar yakılmaya başlanır.

 • Oruçlu olunan dönemde karaciğer hücreleri kendini yenileme fırsatı bulmaktadır.

 • Oruç, yeme alışkanlığı bozukluğunu gidermeye yardımcı olabilir. Yeme alışkanlığı, başta sindirim sağlığı olmak üzere, genel sağlık açısından oldukça önemlidir.

 • Oruç sırasında, vücuttaki toksinler atılır. Aç kalmak, vücudun serbest radikaller ile mücadele etmesini kolaylaştırır, aynı zamanda iltihap oluşumunu engeller.

 • Bilimsel araştırmalar orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır. Beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını destekleyen oruç, bu işleve yardımcı olarak kimyasalların salgılanmasını sağlar.


Göründüğü üzere oruç tutmanın sadece manevi huzurla kalmayarak vücut sağlığımızı olumlu yönde etkilediğini görüyoruz. Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarf etmeye de vesile olur. "Tok, açın halinden anlamaz" atasözü de bunu ifade eder. Bizler bu güzel ayımızın değerini bilelim. Yoksul ailelerin yanında olalım. Ramazan ayınızın güzelliklere vesile olması dileğiyle…

Ali GÖZEN Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi


Bu haber 1082 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Sultan Harman
  3 hafta önce
  Yine çok güzel bir yazı olmuş. Başarıların daim olsun inşallah abi . Güzel yerlerde görmek dileğimle