Agil Semedbeyli: "Rusya işgal edilmiş topraklarda 2. Ermeni devleti kurmaya hazırlanıyor"

Bildiğimiz gibi, bugün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamalarda bulunarak Dağlık Karabağ sorununun çözüm yollarından konuştu. Açıqlamasında, Azerbaycan'ın işgal edilmiş 5 ilinin geri verilmesini, karşılığında işgaldeki diğer illere barış güçlerinin kontröl etmesini ve bölgenin ulaşıma açılmasını istedi.

Agil Semedbeyli: "Rusya işgal edilmiş topraklarda 2. Ermeni devleti kurmaya hazırlanıyor"
24 Eylül 2020 - 15:41

Bu teklif Azerbaycan kamuoyunda ciddi tartışmalara sebep oldu ve karşı fikirler seslendirildi. 
Azerbaycanlı bağımsız siyasetci Agil Semedbeyli de konuyu yorumlayarak aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu:

"Bugün basında hem annesi Hem babası Ermeni olan Rusya'nın Dışişleri Bakanı,aslında soyismi Kelentaryan olan Lavrov'un konuşması yayıldı. O Azerbaycan'ın işgalde olan 11 ilinden beşinin geri verilmesi karşılığında  Rus ordusunu Barış ordusu adı altında bölgeye yerleştirilmesini teklif etmiş. Bu aslında Rusya'nın uzun zamandır istediği bir plandır. Buna asla yol vermek olmaz. Değil 5 ilimiz Azerbaycan'ın tarihi toprakları olan şimdiki Ermenistan değilen topraklarımızda da nasıl ki şimdi bir Türk kalmamış, Orada da bir Ermeni kalmamalıdır. Ve Rus ordusu hiçbir şekilde Azerbaycan topraklarına yerleşe bilmez. Kesinlikle izin vermek olmaz. 200 senedir başımıza gelen tüm belaların arkasında Rusya duruyor. Bizim ata yurdumuz olan topraklarımızı elimizden alan, senet üzerinde Ermenistan adlı devlet kuran ve sonra orada yaşayan tüm soydaşlarımızı sürgün eden, katliama maruz bırakan Ruslardır. Ve şimdi işgal edilmiş topraklarımızda 2. Ermenistan kurmaya hazırlanan da Rusyadır. Bu yüzden de Rusya bizim Ermeni kadar düşmanımızdır. Biz düşmanımızı iyi bilmeliyiz. Ermeniler sadece Rusların elinde kullandıkları pis bir alet, maşadır. Düşünüyorum ki, Azerbaycan devletinin siyasi iradesi kesin olmalı hiçbir taviz verilmemelidir. Azerbaycan ve Türkiye'nin birlikte Karabağ'ı azat etmekte kararlı duruşu Rusya'nı korkutuyor. Askeri çağrı ile bağlı Azerbaycan'da seslenen fikirler Rusya'nın acele etmeye zorlamış durumda. Iyi biliyor ki, bu defa savaş başlarsa ancak Karabağ azat edilmeyecek, aynı zamanda Ermenistan'ın varlığı bile şüphe altında kalacak. Aynı zamanda Ruslar bu bölgede yok olmaya mahkumdurlar. Bu yüzden de ciddi harekete geçmişler. Yakın günlerde içerideki tahribat makinelerini de işe salmalarına şüphemiz yoktur. 

Bu yüzden de hepimiz ayık olmalıyız, hiçbir oyuna gelmemeliyiz. Devlet olarak, millet olarak dik durmalıyız. Haklarımızdan taviz vermemeli, milli çıkarlara dayanarak adım atmalıyız. Aynı zamanda 1920. yılında Batum anlaşmasıyla Ermenilere verilen 9 bin klo metrekare arazş harşc tüm tarşhş arazilerimizi geri almalıyız. Işgalde olan tüm topraklarımız azat edilmeli ve hakiki sahiplerine geri verilmelidir."

Kaynak: https://asasmedya.info/news/politics/24669-agil-semedbeyli-rusya-isgal-edilmis-topraklarda-2-ermeni-devleti-kurmaya-hazirlaniyor
 

Bu haber 212 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum