Afganistan'da Peştun ve Özbek Taliban militanları arasında gerilim!

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkenin çeşitli birçok bölgesinde siyasi karışıklık yaşanıyor. Faryab ilinde Taliban milisleri Peştun ve Özbek militanlar arasında gerginlik yaşandı.

Afganistan'da Peştun ve Özbek Taliban militanları arasında gerilim!
15 Ocak 2022 - 10:53

Afganistan’ın kuzeyinde genellikle Türkmen ve Özbeklerin yaşadığı Faryab şehrinde Taliban milisleri arasında gerilim yaşandı. Faryab şehrinde Özbek kökenli Taliban üyeleri Peştun kökenli Taliban’ın bölgeden çıkması için sokağa indi ve protesto yaptı. Protestocular, valilik binasının önünde çadır kurdu. Protestocular, birkaç Taliban arabasını ve silahlarını ele geçirdi.

Bölgede, iki gün önce Özbek asılı bir Taliban komutanı yakalanmış ve bu Özbek Türklerinin ayaklanmasına sebep olmuştu. Özbek protestocular, Faryab şehri olmak üzere bir çok ilçeden de Peştun Talibanları şehirden çıkardılar. Bu olayların ardından Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Birinci Yardımcısı Amirullah Salih, Facebook sayfasından Faryab şehrinde yaşanan olayları ve Özbek kökenli Talibanları desteklediğini açıkladı.

FARYAB’TA ÖZBEKLER PEŞTUN TALİBANA KARŞI AYAKLANDI

Özbek komutan Mahdum Alam’ın Taliban yetkililerinin emriyle tutuklandığı haberinin ardından Faryab Şerhrinde yüzlerce kişi valilik binasının önüne çadır kurarak protesto düzenledi. Sosyal medyada paylaşılan haberlere göre, Peştun kökenli Taliban militanlarına bağlı Taliban’ın Badri kıtasının 8 tankı da Mezar-ı Şerif’ten Faryab Şehrine giderken Faryab şehrinin Şerin Tagab ilçesinde Özbek kökenli Talibanlar tarafından silahsızlandırıldı. Bu komutanın, Taliban’ın Faryab’ ve kuzey şehirlerini ele geçirmesinden önce eyaletteki Taliban ordusundan sorumlu olduğu ve eyaleti ele geçirme operasyonunda kilit rol oynadığı söyleniyor.

https://qha.com.tr/haberler/
Ömer Kaya

14 Ocak 2022, 23:15


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum