ADPU-NUN QUBA FİLİALINDA ÜNLÜ  BİLİM İNSANI, ŞAİR  MAHİRE NAĞIKIZI  İLE GÖRÜŞ KEÇİRİLİP

ADPU-nun Filoloji fakültesinin dekanı Mahire hanım Nağıkızına hesr edilen “KENDİMİ BİLENDEN KADRİNİ BİLDİM” isimli tedbir keçirilip.

ADPU-NUN QUBA FİLİALINDA ÜNLÜ  BİLİM İNSANI, ŞAİR  MAHİRE NAĞIKIZI  İLE GÖRÜŞ KEÇİRİLİP
07 Mart 2021 - 10:02
ADPU-NUN QUBA FİLİALINDA ÜNLÜ  BİLİM İNSANI, ŞAİR  MAHİRE NAĞIKIZI  İLE GÖRÜŞ KEÇİRİLİP

Martın 6-da ADPU-nun Quba filialında "ZOOM" platforması üzerinden çağdaş Azerbaycan poeziyasının sevilən şairi, tanınmış bilim insanı, profesör, Azerbaycan Yazarlar Birliği Üyesi, ADPU-nun Filoloji fakültesinin dekanı Mahire hanım Nağıkızına hesr edilen “KENDİMİ BİLENDEN KADRİNİ BİLDİM” isimli tedbir keçirilip.
T
edbirde ADPU-nun Filoloji fakültesinin profesör-öyretmen heyeti, ADPU-nun Quba filialının öyretmen ve öyrenci kollektivi iştirak edip.
T
edbiri filialın direktoru, doçent Yusif Alıyev açık elan edip, Azerbaycan Yazarlar Birliği Üyesi, Prezident tektçüsü Mahire Nağıkızı Hüseynovaya deyerli vahtından ayırıp tedbirle bağlı teklifi kabul etdiyine göre teşekkür edip.

Yusif Alıyev deyerli söz insanı Mahire Nağıkızıdan behs ederken bildirip ki, söz ustadının karşısında bütün sözler acizdir. Çünki Mahire hanımın söze deyeri soykökünden, annesinden, dayısı Hesen Mirzeyevden gelir, şu sebebden de sevilen şairimizi şaşirtmak müşkül meseledir. Biz Filial kollektivi olarak sadece, hörmet ve etimadımızı nümayiş etdire bilerik.
Tedbirin teşkilatçılığına göre doçent Yusif Alıyeve teşekkürünü bildiren ünlü şair, bilim insanı Mahire Nağıkızı söyleyip ki, gençliğin gelişiminde emeyimizin olması bizleri sevindirir. Bizler Hesen Mirzeyev gibi deyerli bilim insanlarından öyrendiklerimizi genç neslə ötürmeliyik. 

Mahire Nağıkızı çıxışı zamanı bildirip ki, şu gün onun bilim insanı, bir şair ve bir şahsiyyet gibi yetişmesinin sebebi annesi Nazlı hanımdır. Şu sebebden de eserlerinin çok hissesinde anne mehebbeti, anne zehmeti ön plandadır.
Mahire Nağıkızı görüş iştirakçılarına şiirlerinden de okuyup.
Sonra Filialın direktor müavini Aysel Şeydayeva çıkış ederek, tanınmış bilim insanı, şiirleri diller ezberi olan şair, profesör Mahire Nağıkızının şurada, şu tedbirde iştirakının gençler için büyük kurur olduğunu bildirip; "Modern çağın yazarlarını, söz ustadlarını tanımak biz - geleceyin öyretmenleri için deneyimdir, güvendir. Ben 44 günlük Vatan savaşı çağında sizin Face book sahifenizi izledikce kalpinizin Vatanla, şehit anneleri ile nasıl döyündüyünün şahiti oldum ve şununla kurur duydum."
Aysel Şeydayeva daha sonra Mahire Nağıkızının "Dünya, her ağaçın güzel" şiirini seslendirip:
"Kim idi bardan danışdı?
Dedi, bar ağaçın güzel.
Yarpak-yarpak umut verer,
Dünya, her ağaçın güzəl!

Göy yollayar, yer yetirer,
Kismeti bir-bir yetirer.
Göyler ağaçmı bitirer?
Şurda var, ağaçın güzel"...
Görüş zamanı Filialın "Azerbaycan dili  ve edebiyat öğretimi" ihtisasının I tedris yılı öyrencisi Nurtac Eldarın takdimatında Mahire Nağıkızının heyat ve fealiyetini kendinde eks etdiren videoçarh takdim edilip.
Sonra ADPU-nun Quba  filialı Elmi Şurasının kararı ile Mahire hanım Nağıkızına onlayn olarak "Çağdaş Azerbaycan poeziyasının gelişiminde hidmetlerine ve vatanseverlik hissinin tebliğine göre" Fahri Fermanı verilip.
Hemçinin,  8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü münasibetile Filialın yetenekli öyrencileri Mahire Nağıkızının resmlerinden ibaret kolleksiyanı hediye gibi şaire takdim edipler.
Tedbirde ADPU-nun Quba filialının Edebiyat ve diller kafedrasının müdiri doçent Gülşen Ağabey, hemin kafedranın baş öyretmenleri Rahib Sedullayev ve Eyvaz Şeydayev çıkış ederek profesör Mahire Nağıkızının ilmi ve bedii yaradıcılığının tahlilini vermiş, şiir ve bayatılarından örnekler seslendirmişler. Onlar tedbirin öyrencilerde büyük vatanseverlik hissi aşıladığını, karşılıklı emekdaşlık için ehemiyyet taşıdığını dikkate çatdırmışlar.
Doçent Gülşen Ağabey Mahire Nağıkızının;
"Biter serhetlerin şu yer yüzünde,
Kalbimde serhetin neden bitmedi?
Gemisən, yüzürsen aşk  denizinde,
Sana mehebbetim, Vatan, bitmedi" şiirinden bir örnek getirerek Nağıkızı poeziyasında şiirlərin tek ünvanının sevgi olduğunu bildirdi. O, şuna dikkat çekdi ki, şu sevgi beşeridir, dünyevidir;  Vatana, anneye, şehitlere, bütün insanlara olan sevgidir.
Doçent Gülşen Ağabey çıkışının sonunda böyle tedbirlerin keçirilmesinin öyrencilerin vatanperverlik ruhunda terbiyesi için çox önemi olduğunu nezere çatdırıp ve bildirip ki, öyrencilerimiz modern çağın şairlerini, söz ustatlarını yakından tanımalıdırlar. Şu bakımdan bugünkü şairle görüş harakterli tedbirin ehemiyyeti büyükdür.
Baş öyretmen Rahib Sedullayev Mahire Nağıkızı yaradıcılığında insani duyğuların mükemməl tesvirini, anneye serhetsiz sevgi hisslerinin terennümünün bütün Azerbaycan hanımları için deyer olduğunu vurğulayıp.
Tedbirde söz alan baş öyretmen Eyvaz Şeydayev Mahirə Nağıkızının şiirlerini kendi sesi ile seslendirmesini tekdirelayik bir hal gibi kiymetlendirip. O, öyrencilerin Mahire Nağıkızı irsini araştırmağa celb etmeklerinin zamanının çatdığını söyleyip ve öyrencilere şu mövzularda destek olacağını, yol göstereceyini bildirip.
Tedbirde Filialın yetenekli öyrencileri - Sema Asefovanın, Reşidə Hesenovanın ve Cavahir Qocayevanın Mahire Nağıkızı yaratıcılığından seslendirdikleri şiirler ("Kalım", "Görünür", "Nazlı, sen", "Ellerin", "Şehitler" şiirleri) özel marak ve coşğu ile karşılanıp.
Görüşde ADPU-nun doçentleri Hecer Hüseynova, Nazile Abdullazade, Könül Semedova, İrade Kerimova ve Ülviyye Hacıyeva da maraklı çıkışları ile yadda kalıplar. Onlar çıkışlarında Mahire hanım Nağıkızına sevgi ve etimadlarını dile getirip, tedbirden zövk aldıklarını vurğulayıplar.
Tedbir müddetinde filialın TGT- Öyrenci Gençler Teşkilatının sedri Seyyad Necefovun  teşkilatçılığı ile filialın ART klup sedr müavini Hicran Seyidova ve Zabite Arzumanova tarafından hazırlanan videoçarhlar tekdim edilip.  Görüşün maraklı hisselerinden biri de Filialın öyretmen ve öyrencilerinin sevilen şairle sual-cevap tipli söhbetleri
 olup. Tedbirin şu hissesinde Filialın öyretmen ve öyrencileri Mahire Nağıkızına marak doğuran suallar ünvanlayıp ve anında onları maraklandıran suallara cevaplar alıplar.
Tedbir Nicat Piriyevin (TGT- Öyrenci Gençler Teşkilatının sedr müavini) tarda “Karabağ şikestəsi”ni ifa etmesi ile sona çatıp.


Aynure ELİYEVA

 
Bu haber 847 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum