ABD: Rusya'yı derhal Kırım'ın işgaline son vermeye davet ediyoruz

ABD: Rusya'yı derhal Kırım'ın işgaline son vermeye davet ediyoruz
27 Şubat 2021 - 12:52

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kırım’ın işgalinin 7. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklamada yayımladı. Açıklamada, Kırım’ın işgali “modern uluslararası düzene küstahça bir hakaret” olarak nitelendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Kırım’ı işgal edişinin 7. yıl dönümü dolayısıyla 25 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Kremlin yönetimine Kırım’ı Ukrayna’ya iade etme, Donbas’taki saldırganlığa son verme ve siyasi tutsakları serbest bırakma çağrısında bulundu. Kırım’ın işgali “modern uluslararası düzene küstahça bir hakaret” olarak değerlendirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kırım Ukrayna’dır; temel gerçeğini destekliyoruz… Rusya’yı derhal Kırım’ın işgaline son vermeye, yasa dışı alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşları siyasi tutsakları serbest bırakmaya ve yarımadanın kontrolünü Ukrayna’ya iade etmeye davet ediyoruz. Biz ayrıca Ukrayna doğusunda devam eden saldırganlığa son vermeye çağırıyoruz. Ukrayna doğusundaki saldırganlığı ve Kırım’ın işgali dolayısıyla Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar Rusya rotasını değiştirene kadar yürürlükte kalacaklar. ABD Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımıyor ve hiçbir zaman tanımayacaktır.” 

“RUSYA DÜNYA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Ayrıca açıklamada, Rus işgali ve Kırım Yarımadası’nın askerileştirilmesinin dünya güvenliğini tehdit ettiği belirtildi.

Kırım’da Kırım Tatarları, etnik Ukrainler, dini azınlıklara karşı baskı uygulandığını, temel insan hakları ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini hatırlatılan açıklamada, “Rusya’nın baskısı nedeniyle Kırım sakinlerini sürekli bir korku içinde bulunuyor ve hayatlarını özgürce yaşayamıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte açıklamada ABD’nin Ukrayna’nın Krım Platformu girişimine destek verdiğini ve Kırım’ın işgali ayrıca Donbas’taki Rus saldırganlığı sonlandırmak için Ukrayna ve diğer ortaklarla çalışmaya devam ettiği belirtildi.


https://qha.com.tr/haberler/

Bu haber 327 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum