ABD çikolatası İran'a acı geliyor!

Biden's Chocolate Bitter Tahran'da - ÖZEL BÜYÜKELÇİ'DEN BEKLENMEYEN AÇIKLAMA

ABD çikolatası İran'a acı geliyor!
04 Mayıs 2021 - 11:32 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 15:20

Aziz Rzazade
"Strateq.az" , 10.03.2021
 
İran'ın Haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri, Biden yönetiminin Tahran ile nükleer müzakerelerin nasıl devam edeceğine ilişkin kararını etkilemeyecek. Bu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İran özel elçisi Rob Mulli'nin göreve gelmesinden sonra Axios ile yapılan ilk özel röportajda belirtildi.
Malli'den açıkça böyle bir açıklama beklenmiyordu. Büyük olasılıkla Hassan Rouhani'nin yaklaşık beş ay süren hükümetten ayrılmasının ardından, Biden yönetimi ilk olarak Tahran'daki yeni yönetimi hedef aldı ve ona göre hareket etti.
Şimdiki İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ve 2015 nükleer anlaşmasını imzalayan ve ABD ile diplomatik bağları sürdüren Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif'in yerine muhafazakar bir grup geçecek Bu nedenle, bir sonraki İran cumhurbaşkanının ABD ile nükleer diplomasiye şüpheyle yaklaşması daha olası.
Tahran'da endişe verici çağrılar bile var: anlaşmadan tamamen vazgeçilmesi ve nükleer silahların alınması. Belki de Beyaz Saray'ı korkutan bu çağrılardır.
Washington'u endişelendiren bir diğer faktör de İsrail'in ısrarıdır. Amerika Birleşik Devletleri Ortadoğu'daki sadık müttefiki ile nükleer anlaşma müzakerelerine devam etse de, İran'a askeri müdahaleyi her zaman gündeme getiren Yahudi Devlet Bakanı Benny Gants, geçtiğimiz günlerde "İsrail ordusu İran'a müdahale etmeye hazır. Amerika Birleşik Devletleri olmadan. "
Rob Malli, “ Tartışmalarımızı İran seçimleri düzeyinde inşa etme niyetinde değiliz. Onun hızı, ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını koruması tarafından belirlenecek. Diğer bir deyişle, İran seçimlerini aceleye getirmeyeceğiz veya ertelemeyeceğiz. "
Bu nedenle Robert Malli, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmaya karşılıklı bir dönüş sağlamak için ciddi bir diplomatik sürece hazır olduğunu açıkça belirtti.
Malli , "Doğrudan görüşmelerin daha etkili olduğunu düşünüyoruz çünkü yanlış anlamaları çözmeye yardımcı oluyorlar ve bizim için içerik formattan daha önemli." Dedi .
Elbette Biden yönetimi, İran'a yönelik bazı yaptırımları ancak taraflar arasındaki görüşmelerin yeniden başlamasından sonra ve ancak karşılıklı süreç başlarsa hafifletmeye hazır olacak.
"ABD'nin yaptırımlarla ilgili olası adımları masada olabilir, ancak her durumda İran ile doğrudan veya dolaylı görüşmelere başlamalıyız." Bu, kimliğinin gizli kalmasını isteyen Dışişleri Bakanlığı'ndan başka bir yetkili tarafından belirtildi. Başbakan, "Cumhurbaşkanı yaptırımları kaldırmak için tek taraflı adımlar atmayacak." Dedi .
Öte yandan, ABD ile yeniden temas şimdiden soğuk bir tepki ile karşılandı.
İranlılar ABD'yi ilk adımı atmaya çağırıyor, ancak Başkan Biden, nükleer anlaşmaya tam olarak uymadan İran'ın yaptırımların tek taraflı gevşetilmesi talebine uyma konusunda isteksiz.
Trump yönetiminin üyeleri defalarca İranlı yetkililerle görüşme çağrısında bulundu, ancak İran yaptırımlar hafifletilene kadar ABD'li yetkililerle görüşmeye hayır dedi.
Ancak Biden, seçim öncesi sözünü tutmaya kararlıdır.
Peki sonra ne olacak?
Henüz söylemek zor, ancak Dışişleri Bakanlığı'nın İran ekibi yavaş yavaş oluşuyor. Rob Malli, 2015 anlaşmasına yol açan müzakereler sırasında ABD müzakere ekibinin bir üyesi olan yaptırım uzmanı Richard Nefyu'yu işe aldı . Ekibin bir diğer üyesi de sözleşmenin Barack Obama altında uygulanmasına liderlik eden Carret Blank . Takıma yeni üyelerin eklenmesi bekleniyor.
İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, 10 Mart'ta "yükümlülüklerimizi tam olarak yerine getirmeye hazırız, ancak ABD'nin anlaşmanın uygulanması için ilk adımı atması gerektiğini" yineledi .
Muhtemelen, anlaşmanın yeniden başlaması ve yaptırımların kaldırılmasıyla İran'a 2015 nükleer anlaşmasını veren kişi olarak istifasını hatırlamak istiyor. Ama şimdi Tahran'da daha çok olası cumhurbaşkanı adaylarının ifadelerine odaklanılıyor. Olası adaylardan biri olan Danışma Konseyi Sekreteri Mohsen Rezai, "Yaptırımların etkisiz hale getirilmesi ve kaldırılması Yüksek Liderin talimatı dahilinde yapılmalıdır ve ancak bu çerçevede kabul edilebilir." Dedi .
Rezai, "anlaşmanın şartlarını ihlal ettiği için Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nden uluslararası mahkemeye itiraz" çağrısında bulundu.
Mohsen Rezai , "Bir kalıp çikolata vermek güveni geri getirmez " dedi ve Tahran'ın ABD açıklamalarıyla baştan çıkarılmayacağını ima etti.

Kaynak:https://strateq.az/manshet/506158/baydenin-uzatdigi-sokolad-tehranin-agzinda-aci-tam-verib.html


 
Bu haber 152 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum