21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor

Manisa Kültür Sohbetlerinin 28 Mayıs 2022 tarihli oturumunda “21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor” konuşuldu.

21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor
28 Mayıs 2022 - 17:44 - Güncelleme: 31 Mayıs 2022 - 15:53
21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor
Manisa Kültür Sohbetlerinin 28 Mayıs 2022 tarihli oturumunda “21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor” konuşuldu.

MCBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel ABALI “21 Yüzyılın Enerji Kaynağı Bor” üzerine yaptığı konuşma 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü Manisa İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Bor enerjisi üzerine araştırmalar yapan, konferans ve bilimsel makalelerle dikkatleri bor enerjisi üzerine çeken Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Abalı, 'Ülkemizde yıllık 1 milyon 200 bin ton bor madeni üretiyoruz. Üretilen borun büyük bölümü de ham olarak satılmaktadır. Bor madenini ülkemizin işler hale gelmesi lazım' diyerek dikkatleri bor üzerine çekti..
Abalı, "Maden üretimi bakımından dünyada 28'inci sıradayız. Maden çeşitliliği açısından ise durumumuz daha iyi, 10'uncu sırada yer alıyoruz. Türkiye'de madencilik yeterli durumda değil, madenciliğin her dalı üniversitelerle iş birliği yapıp, daha modern şartlarda yapılması ve artırılmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.
YAKLAŞIK 30 MİLYAR DOLARLIK ÜRETİM YAPILIYOR'

Türkiye'de bor, zeolit, pomza ve selestitin gibi en büyük rezerve sahip madenler olduğunu aktaran Prof. Dr. Abalı, ülkedeki madenler hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık ham maden ihraç ettiğini, ithalatın ise yaklaşık 99 milyar dolar olduğunu anlatan Abalı, "Ülke genelinde yaklaşık 30 milyar dolarlık üretim yapılıyor, yaklaşık 100 milyar dolar da dışarıdan enerji alıyoruz. Yani enerjide yüzde 70 dışarı bağlıyız. Ülkemizin kalkınması, dışarı bağlılığı azaltmaktan geçiyor. Kendi kaynaklarımızdan, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan karşılarsak o zaman ülkemizin ekonomisinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
Türkiye’nin ekonomik ve stratejik en önemli hazinesinin 21. Yüzyılda ‘Bor’ enerjisi olduğu ve Türkiye’nin dünya Bor rezervlerinin %73’ne sahip olduğunun altını çizen Abalı madenlerin özleştirilmemesi gerektiğini, özellikle bor enerjisinin önümüzdeki süreçte ekonomik ve stratejik olarak Türkiye’yi süper ülkeler ligine çıkaracabileceğini vurguladı.
Ayrıca Bor karbürü ve nükleer silahlara karşı borlu çimento üretimine geçilmesi konusunda yapılan çalışmalar üzerinde duran Abalı  Dünyadaki Bor pazarında Türkiye'nin %58'lik bir pastaya sahip olduğunu ancak pastanın küçük olduğunu, pastayı ekonomik olarak ve kullanımı itibarıyle büyütülmesi gerektiğini bu oranda Türkiye'nin payının arttırılmasının mümkün olacağının altını çizdi...
Türkiye gibi deprem kuşağında bulunan ülkelerde bina sağlamlığı ve olası yangınlara karşı Borlu çimento ve borlu çelik üretimlerini yaygınlaştırılmasının deprem risklerini azaltacağını, can, mal kayıplarının borun kullanımının artmasıyla daha da azaltabileceğini vurguladı.

Abalı konuşmasında bor enerjisinin nerelerde kullanıldığı, Türkiye’nin bor hammaddesini satma yerine işlenmiş ve değer kazanmış bor ürünleri satacak tesislerin kurulmakta olduğunu, önümüzdeki süreçte bor enerjisinin hayatın pek çok alanında kullanılacağını, bu durumun Türkiye’nin Dünyadaki yerini güçlendireceği örneklerle ortaya koydu.

28 Mayıs 2022 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen programda bor enerjisinin ülkenin kaderini değiştirebileceği somut örnekle ortaya çıktı. Abalı konuşmasının sonunda dinleyicilere bordan üretilen deterjan hediye ederek temizlik maddesi olarak da borun önemini vurguladı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum