Bugun...


Türkiye Esed'le görüşüyor mu?
Ankara ile Şam arasındaki temas hakkında önemli açıklama

Türkiye Esed'le görüşüyor mu?
+ -

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir kaynak, Sputnik'e verdiği demeçte Ankara'nın Şam'la temaslarını Rusya ve İran üzerinden devam ettirdiğini, Suriye yönetimiyle doğrudan temasın olmadığını belirtti.

Sputnik'in haberine göre adının açıklanmasını istemeyen kaynak, “Rusya ile aramızda yapıcı temaslar devam ediyor, İdlib ve diğer konularda anlaşma sağlıyoruz, şimdi de Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni başarıyla tamamladık. Biz, Rusya'nın da Suriye'de barış yapılmasını istediğine inanıyoruz. Biz de, onlar da hem diplomatik düzeyde, hem de ‘sahada' gayret göstermek istiyoruz ve bu nedenle başarılı bir çalışma yapıyoruz. Suriye rejimiyle doğrudan temasımız yok, onlarla Rusya ve İran üzerinden bağlantıya geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye'deki ateşkes ihlallerinin önemli derecede azaldığına dikkat çeken kaynak, “Ancak bazen provokasyonlar oluyor. Bu durumlar her zaman rejime bağlı değil. Suriye'deki çatışmaların sona ermesinin ve bir an önce barışın gelmesinin herkesin yararına olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘RUSYA TÜRKİYE'NİN GÖRMEK İSTEMEDİĞİ KİŞİLERİ SOÇİ'YE DAVET ETMEDİ'

Kaynak, Rusya'nın sözünü tutarak, Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne Ankara'nın karşı çıktığı örgütlerin temsilcilerini davet etmediğini belirtti.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Rusya sözünü tuttu ve bizim görmek istemediklerimiz kişileri davet etmedi. Buna rağmen kongrede istenmeyen bir kişinin bulunduğunu tespit ettik. Hemen Rusya ile irtibata geçerek, nota hazırladık. İlk tepkileri, ‘Haberimiz yok, araştıracağız' şeklinde oldu. Şimdi bu konuda yanıt bekliyoruz” diye konuştu. timeturk
Bu haber 367 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI