Bugun...


Türk tezlerini destekleyen tarihçi Norman Stone öldü
Prof. Norman Stone, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan tarihçilerden biriydi ve bundan dolayı pek çok kez hedef gösterilmişti.

Türk tezlerini destekleyen tarihçi Norman Stone öldü
+ -

Ankara, Bilkent Üniversitesi’nde yaklaşık 20 yıl Uluslararası İlişkiler ve Tarih Bölümlerinde öğretim üyesi olarak görev yapan ünlü tarihçi Prof. Dr. Norman Stone, dün gece Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de hayata veda etti.
1941 yılında İskoçya’da dünyaya gelen Prof. Dr. Norman Stone, Yakın Çağ dönemi Orta ve Doğu Avrupa tarihleri konularında uzmandı. Norman Stone, yaşayan en önemli tarihçilerden birisi olarak kabul ediliyordu.

 

1984’te Oxford’da tarih profesörü olarak başlayan Stone, 1997 yılında Bilkent Üniversitesi’nde görevine devam etmişti .

Norman Stone’un Wolfson Ödülü’ne layık görülen “The Eastern Front 1914-1917” (1975) dışında “Hitler” (1980), “Europe Transformed 1878-1919” (1983) ve “The Atlantic Revival 1970-1990” isimli kitapları bulunmaktaydı. Onlarca kitabı ve pek çok yayını bulunan Stone’un en son eseri 2019’da yayınlanan “Hungary: A Short History” idi.

Kitapları pek çok dile tercüme edilen ve BBC, Daily Telegraph gibi İngiltere yayın kuruluşlarında da sıkça yorumcu olarak yer alan Norman Stone, 1987-1990 yılları arasında İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a dış politika danışmanlığı yapmıştı.

Prof. Norman Stone, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan tarihçilerden biriydi ve bundan dolayı pek çok kez hedef gösterilmişti.

Türkiye ziyaretinden henüz geçtiğimiz Pazar Macaristan’a dönen Norman Stone’un öğrencileri “sanki hepimizle vedalaştı, çok üzgünüz” diye belirtti. Dün gece 78 yaşında hayata veda eden Norman Stone Türkiye’yi çok seviyordu ve son ziyaretinde Türkiye’ye dönme planlarının olduğundan bahsetmişti.

Prof. Dr. Norman’ı tanıyan pek çok kişi, Türkiye’nin önemli bir dostunu kaybettiğini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Norman Stone’ın cenaze töreninin Budapeşte’de gerçekleşeceği ve Türkiye’den de pek çok öğrencisinin katılacağı bildirildi.

Kaynak:https://forumusa.com/turkiye/unlu-tarihci-prof-dr-norman-stone-budapestede-vefat-etti/


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI