Bugun...


TÜRK DÜNYASININ "ORTAK TÜRK TARİHİ" DERS KİTABI OKUTULMAYA BAŞLADI
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) devlet başkanlarının aldığı karar neticesinde hazırlanan "Ortak Türk Tarihi" ders kitabı, Türkiye'de 30 bin, Kazakistan'da 15 bin ve Azerbaycan'da ise 10 bin öğrenciye seçmeli ders olarak okutulmaya başlanacak.

TÜRK DÜNYASININ "ORTAK TÜRK TARİHİ" DERS KİTABI OKUTULMAYA BAŞLADI
+ -
"Ortak Türk Tarihi" ders kitabı okutulmaya başladı
 

ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİ TARAFINDAN HAZIRLANDI

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 23 Ağustos 2012'de düzenlenen zirve toplantısında, üye ülkelerin liderlerince yazılmasına ve okutulmasına karar verilen kitap, Uluslararası Türk Akademisi tarafından titiz bir çalışmayla hazır hale getirildi. Eski çağlardan 15. yüzyıla kadar ki, dönemi içeren kitapta, "Türk" adının anlamı, Türklerin yaşadığı bölgeler, Türk kavimlerinin göçü, Türklerin dünya tarihindeki önemi gibi bilgiler yer alıyor.

Kitapta, çok sayıda resim, fotoğraf ve harita yer alırken, Türk tarihindeki önemli olaylar kronolojik olarak bulunuyor.

ORTAK TARİH BİLİNCİ

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, basına  yaptığı açıklamada, "Ortak Türk Tarihi" ders kitabının Türk dünyası gençlerine ortak tarih bilinci aşılamak açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Kitabın şimdilik pilot bölgelerde okutulduğunu, ileride ise Türk dünyasındaki tüm öğrencilerin bu dersi alacağını belirten Kıdırali, "Kitapta Türk devletleri arasındaki tarihteki kavgalar değil, daha çok onların dünya ve insanlık tarihine katkıları ön plana çıkartıldı. Bu ders kitabını okuyan bir öğrenci genel olarak Türk dünyası nedir, ortak noktalarımız nelerdir sorularına yanıt bulacak." dedi.

Kaynak: Kırım Haber ajansı - QHA


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI