Reklam
Bugun...


Rusya’da, Mamut Kemiklerinden Yapılmış 25 Bin Yıllık Devasa Bir Yapı Ortaya Çıkartıldı!
Don nehri üzerindeki Kostenki–Borshevo bölgesinde en az 60 mamuta ait kemiklerin kullanıldığı düşünülen insan eliyle yapılmış devasa yapı bulundu!

Rusya’da, Mamut Kemiklerinden Yapılmış 25 Bin Yıllık Devasa Bir Yapı Ortaya Çıkartıldı!
+ -

Özellikle buzul çağına dair Avrupa’nın en zengin kazı alanlarından birisi olan ve yaklaşık 40 yıldır kazılan Kostenki’de bulunan yapı, boyutları ile diğer mamut evlerden ayrılıyor. Daire şeklindeki devasa yapının, çapı 12,5 metre ve yaklaşık olarak günümüzden 25 bin yıl önce mobil avcı toplayıcı insanlar tarafından yapıldığı düşünülüyor. Yani son buzul çağının en zirve yaptığı bir dönemde.

F: A. E. Dudin
Yapının üstten görünüşü, Kostenki-Borshevo, Rusya

Yapıyı oluşturan duvarlarda yünlü mamutlara ait 51 alt çene kemiği ve 64 kafatası bulundu. Bunun yanı sıra çok az sayıda diğer hayvan kemikleri de mevcuttu. Ancak en ilginci yapılardan birinin içerisinde bulunan yakılmış odun kalıntısıydı. Yani insanlar burada ya ısınmak için ya da gıda pişirmek için ateş yakmışlardı. Az da olsa bulunan yenilebilir bitki kalıntıları da insanların burada beslendiklerini destekler nitelikteydi. Ancak tam olarak bina ne gibi bir amaçla yapılmıştı, işte bu soruya net yanıt verebilen bir kanıt yoktu.

F: AJE Prayor
Mamut kemiklerinin yakından görünüşü

Uzmanlar mamut kemiklerinin ağır olduğunu ve böyle bir yapının inşası için o döneme göre hem oldukça zaman hem de epeyce iş gücü gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca o kadar çok mamut nasıl bulunmuştu, belli değil. Mamut avlamak hiç de kolay bir iş değildi. Belki de kemiklerin büyük bir kısmı hali hazırda ölü hayvanlardan toplanmıştı. Belki toplu ölümler vardı. Peki 25 bin yıl önce sıcaklıkların kış aylarında -20 santigrat derecelere kadar düştüğü bir dönemde insanlar ne amaçla böyle bir yapıyı yapmak için büyük bir emek ve zaman harcamışlardı? Burayı barınma amaçlı mı kullanmışlardı? Olabilirdi, ancak gıda olarak kullanıldığını düşündüren çok sayıda hayvana ait kemikler yoktu, dolayısıyla uzun süreli barınma için kullanılmamış olmalıydı. Belki de o dönem için bulunması çok zor olan donmamış doğal tatlı su kaynakları onları cezbetmişti ve burayı geçici bir sığınak ya da su/gıda ambarı olarak kullanmışlardı. Diğer bir ihtimal ise insanların yapıyı inançları gereği ritüellerine özel olarak inşa etmiş olmasıydı. Sonuç olarak görünen o ki böyle bir yapının ne amaçla yapıldığı bizler için tam bir muamma!

F: A. E. Dudin
Kazı Çalışmaları, Kostenki-Borshevo, Rusya

Kaynak: Smithsonian Magazine

https://antikyazar.com/rusyada-mamut-kemiklerinden-yapilmis-25-bin-yillik-devasa-bir-yapi-ortaya-cikartildi/


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI