Bugun...
Reklam
Reklam


Reklam
Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti
Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti
+ -

Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal yaşamını yitirdi. 

Mümtaz Soysal, 13 Kasım Çarşamba günü, öğle namazından sonra, Sevgi Soysal’ın da kabrinin bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Anayasa Hukuku’nun önde gelen hocalarından olan, bir dönem dekanlığını da yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devlet ve siyaset hayatında önemli rol oynayan çok sayıda öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Soysal, 12 Mart 1971 darbesi sürecinde efsanevi kitabı “Anayasaya Giriş”te “komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Uluslararası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı’na Türkiye’den seçilen ilk isim olan Mümtaz Soysal, örgüt 1977 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanınca, geleneksel Nobel Konferansı’nı örgüt adına Oslo’da veren isim oldu.

Türkiye’de edebiyatın önde gelen isimlerinden olan ve 40 yaşında hayata veda eden Sevgi Soysal ile evliliğinden iki çocuk (Defne Soysal, Funda Soysal) babası olan Mümtaz Soysal 90 yaşındaydı.

Haberin devamı için: https://t24.com.tr/haber/anayasa-profesoru-ve-eski-disisleri-bakani-mumtaz-soysal-hayatini-kaybetti,847615?fbclid=IwAR2zhhOOKSwEVoxun4ZmX8FqHSsxO5gSZ3KB-p4LZvOAjB7faoIkcOOl3SE


Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI