Bugun...


Naci YENGİN Sardes Sanat Merkezindeydi
Tarihçi-Yazar Naci YENGİN Sardes Sanat Merkezinde söyleşi ve imza gününe katıldı.

Naci YENGİN Sardes Sanat Merkezindeydi
+ -

Tarihçi-Yazar Naci YENGİN Sardes Sanat Merkezinde söyleşi ve imza gününe katıldı.

Moderatörlüğünü Yusuf Çağlar'ın yaptığı Sardes Sanat Merkezi etkinlikleri çerçevesinde Tarihçi-Yazar Naci YENGİN Sardes Sanat Merkezinde söyleşi ve imza gününe katıldı.

 

Sardes Sanat Merkezi etkinliklerinde Yazar Naci Yengin yeni kitabı hakkında konuştu.

Tarihçi-Yazar Naci Yengin 10. Kitabı olan “ Aşk’ın Ben’i” üzerine sohbet gerçekleştirdi.

Okuma eylemi ve yazmanın öneminden bahseden yazar Salihli’de geçirdiği çocukluk dönemi hatırları ve Salihli’nin tarihi, kültürel eserlere karşı ilgisizliğine dikkat çekti.

Yazarlık hayatını etkileyen şahıs ve olaylardan örnekler veren Yengin, Cemil Meriç, Erol Güngör, Necip Fazıl Kısakürek, Samiha Ayverdi’den örnekler verdi.

Aşk’ın Ben’i kitabı hakkında sorulan soruya şu cevabı verdi:

“Aşkı kaybeden insan kendisini de kaybetti! Aşkı bulanlar kendilerini bulduklarını anlayamadan dünyadan göçüp gitti!

Aşk, modern dönemde kimliği kişiliği değiştirilen bir meta haline geldiyse bunda aşkın bir suçu, sorumluluğu olamaz!

Aşk, Yaratıcının sevdası olan insanla varolan ve varolmaya devam edecek olan yaradılış sebebimiz.

İnsan, varlık sebebine karşı isyan ediyor, görmezlikten geliyor; şaşı bakıyorsa bunda bir artniyet aramak gerekir! Ya birileri kasten aşkı bize unutturdu ya da aşkı başka mecralara götürerek anlamını, özünü değiştirip asli kimliğini yok etti!

Öyleyse yapılacak şey aşkı aslından öğrenmek ve aşkı değiştirmek için var gücüyle çalışanlara karşı aşk yolculuğunda onunla aynı gemide yol almak gerekir.

Allah bir aşksa ve onun yolunda yürüyen insanoğlu aşkın ete kemiğe bürünen görüntüsüyse aşkı başka kulvarlara götürmeye çalışanların amacı ne ola ki!

Aşkı soysuzlaştıran, cinsel arzularla eşdeğer tutanlara inat aşkın yüceliğini bilip yaşamak isteyenlerin de bu âlemde varolduğunu, hem de çoğunluğu oluşturduğunu unutmamak gerek!

Aşkın tanımı yapılmak istenseydi insan sayısı kadar tanımı olurdu. Ancak, aşkın gerçek tanımının Allah’ın Peygamberimiz için “Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım!” sırrında gizli olduğunu düşünüyorum!

İnsanı sevmeyenin Yaratıcıyı sevemeyeceğini, Allah’a âşık olmayanın insana âşık olamayacağını; insana âşık olmayanın Yaratıcıyı yeterince sevemeyeceğine inananlardanım!

Bu düşünceden hareketle yazılan satırlarda aşkın farklı, gizemli, ayrılık dolu satırlarını okuyacaksınız…

Aşk, ayrılığın diğer adıdır birçoklarına göre!”

Yazar Naci YENGİN “Okumanın insanı erdem sahibi yaptığını ve kibarlaştığını, eğitim-öğretim müfredatında olmasına rağmen eğitim çağındaki nesillere mutlaka okumanın, araştırmanın, sorgulamanın sevdirilmesi gerektiğini” vurguladı.

Başkanlığını Şair Yusuf Çağlar’ın yaptığı Sardes Sanat Etkinliklerinde gerçekleştirilen program Salihlili sanatseverler tarafından ilgiyle takip edildi.

 YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI