Bugun...


Kazak Edebiyatının ünlü yazarı Şerhan Murtaza vefat etti
Kazak edebiyatının son dönemde yetiştirdiği en büyük kalemlerinden Şerhan Murtaza’nın vefatı, Türk dünyasında üzüntüyle karşılandı

Kazak Edebiyatının ünlü yazarı Şerhan Murtaza vefat etti
+ -

~~Eserleri Türkçeye çevrilerek ülkemizde de yayınlanan ünlü Kazakistanlı yazar Şerhan Murtaza vefat etti..

Kazak edebiyatının son dönemde yetiştirdiği en büyük kalemlerinden Şerhan Murtaza’nın vefatı, Türk dünyasında üzüntüyle karşılandı.

Gazeteci ve romancı Murtaza’nın, Gorbaçov’un “Açıklık” politikası sonrası, Sovyet döneminde yasaklı olan yazarlar ve Kazak milli tarihinin halka ulaştırılmasında önemli katkıları oldu.

Geçtiğimiz Salı günü Almatı’da akşam saatlerinde 86 yaşında vefat eden ve Kazak edebiyatının son dönemlerine tarihi romanlarıyla damga vuran büyük bir romancı - yazar, çevirmen ve gazeteci Şerhan Murtaza’nın vefatının sadece Kazakistan için değil, tüm Türk dünyası için büyük bir kayıp olduğu dile getiriliyor.

AVRASYA YAZARLAR BİRLİĞİ’NDEN TAZİYE MESAJI...

MURTAZA’nın vefatı dolayısı ile Avrasya Yazarlar Birliği tarafından Genel Başkan Yakup Ömeroğlu imzası ile yayınlanan mesajda şunlar kaydedildi:

"Büyük yazar Şerhan Murtaza'nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Onun eserleri ve mücadele dolu hayatı yalnız Kazak halk için değil tüm Türk Dünyası için örnektir.

Şerhan Murtaza için "Kardeş Kalemler" Dergimizde bir özel sayı yayınlamıştık.

Yine onun "Ay ile Ayşe" kitabını Kazakistan Ankara Büyükelçiliği ile birlikte Türk okuyucu ile buluşturmuştuk. Onun Kızıl Cebe kitapları da çok yakında yayınlanacaktır.

Şerhan Murtaza, eserleri ile tüm Türk Dünyasının gönlünde yaşayacaktır.
 Mekanı cennet olsun. Ailesi ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Tüm Türk Dünyasının başı sağolsun."

Şerhan Murtaza kimdir?

Kazakistan üzerine çeşitli araştırma ve eserleri bulunan ve Türkiye ile Kazakistan ilişkilerine çeşitli katkıları sebebiyle ödüller alan Prof. Dr. Abdulvahap Kara, kişisel web sitesinde "TÜRK DÜNYASI EDEBİYATININ BÜYÜK KAYBI: ŞERHAN MURTAZA” başlığı ile yayımladığı başsağlığı mesajının ardından Şerhan Murtaza hakkında şu bilgileri kaydetti:

Şerhan Murtaza Jambıl vilayetinin Çuvalı ilçesindeki Mıñbulaq (Binbulak) adlı köyde 28 Eylül 1932’de dünyaya gelmiştir. M. V. Lemonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nin Gazetecilik Fakültesi’ne girmiştir. 1955 yılında, o dönemlerdeki en seçkin, değerli öğretim kurumlarında gerektiği eğitimi alarak çok değerli hocalardan dersler alıp yetişmiş bir uzman olarak memleketine dönmüştür.

 

1955-1956 yıllarında Kazakistan Devlet Edebiyat Yayınevi’nde, 1956-1970 yıllarında “Leninşil Jas”, 1963-1963 yıllarında “Sotsiyalistik Qazaqstan” gazetelerinde muhabir, redaktör 1970-1972 yıllarında “Jazuvşı” yayınevinde çocuk ve gençler edebiyatı baş redaktörü, 1972-1975 yıllarında “Juldız” dergisinin baş redaktörü, 1975-1980 yıllarında Kazakistan Yazarlar Birliği’nin 2. sekreteri, 1980-1989 yıllan arasında “Kazak Edebiyatı” gazetesinin baş redaktörü, 1992-1994 yılları arasında Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi Başkanı olan “Egemen Kazakistan” gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

Murtaza, Kazak Edebiyatı dergisi ve Egemen Kazakistan gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak görev yaptığı dönemlerde başarılı bir gazetecilik ve dergicilik yaptı.

Gorbaçov’un Glasnost, yani açıklık ve Perestroyka, yani Yeniden Yapılanma politikalarına rast gelen bu dönemde Sovyet döneminde yasaklı Alihan Bökeyhan, Mustafa Çokay, Ahmet Baytursun ve Mir Yakup Duvlat gibi isimlerin ile Kazak milli tarihinin gizlenen sayfalarının tekrar halkıyla kavuşmasında ve öğrenilmesinde büyük hizmetleri oldu.
Kaynak: dikgazeteYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI