Bugun...


IRAK'TA HÜKÛMETİ KURMA GÖREVİ İSTİHBARAT BAŞKANINA VERİLDİ

IRAK'TA HÜKÛMETİ KURMA GÖREVİ İSTİHBARAT BAŞKANINA VERİLDİ
+ -

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükumeti kurma görevini Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi’ye verdi.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih, daha önce hükumeti kurmakla görevlendirilen Adnan ez-Zurfi’nin bu görevi iade etmesi üzerine, yeni teklifi, siyasi partilerin üzerinde anlaştığı Mustafa Kazimi’ye sundu. Mukteda es-Sadr’a bağlı Sairun Koalisyonu ile İran’a yakın Şii partilerin desteklediği Kazimi’ye, Sünnilerin meclisteki en büyük grubu Irak Güçler İttifakı ile Irak’taki Kürtler de destek vermişti.

KAZIMİ’NİN 30 GÜN İÇİNDE HÜKUMETİ KURMASI GEREKİYOR

Kazimi’ye hükümeti kurma görevinin verilmesi törenine, Irak Yüksek Federal Mahkemesi Başkanı Faik Zeydan, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin yanı sıra Şii, Sünni, Kürt ve Türkmen gruplardan da temsilciler katıldı. Irak anayasasına göre, Kazimi’nin 30 gün içerisinde hükumeti kurması gerekiyor.

SALİHİ: ALLAVİ VE ZURFİ’DE ANLAŞAMAYAN PARTİLER KAZIMİ’Yİ NASIL KARŞILAYACAK?

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ise konu ilgili sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Salihi, “Irak’taki siyasi partiler, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adnan Zurfi’nin göreve gelmesinde anlaşmayıp, yeni aday Mustafa Kazımî’yi görevlendirdiler. Muhammet Allavi ve Zurfi’nin görevlenmesinde anlaşmayan partiler, acaba Kazımî’nin hükümet kurma sürecini nasıl karşılayacak?” ifadelerini kullandı.

Gazeteci kökenli Kazimi, 2016’dan beri Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyordu. Kazimi, 2003 öncesi yıllarda ise Irak’ın dışında Saddam Hüseyin rejimine karşı yürütülen muhalefetin safında yer almıştı. 2003 sonrası geldiği Irak’ta bazı gazetelerde yazarlık ve başyazarlık yapan Kazimi, Saddam Hüseyin dönemine ait işlenen insanlık suçları araştırmak için Irak’ın Hafızası Kuruluşu’nun da başkanlığını yürütmüştü.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI