Bugun...


HIDIRLIK TABYASI, EDİRNE BALKAN TARİHİ MÜZESİ OLARAK İŞLEVLENDİRİLİYOR

HIDIRLIK TABYASI, EDİRNE BALKAN TARİHİ MÜZESİ OLARAK İŞLEVLENDİRİLİYOR
+ -

Edirne’ de bulunan Hıdırlık Tabyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan bir proje ile Balkan Tarihi Müzesi olarak restore ediliyor.

Türklerin balkanlardaki 600 yıllık hikayesi tarihi, kültürel, sanatsal, insani yanları müzede yer bulacak.

Müzenin bir bölümü ise balkan göçmenlerine ayrılmış durumda.Müzede, özellikle son yüz yılda balkanlardaki yurtlarından göçmek durumunda kalan insanların hikayesi de yer alacak.
Bu sayede Balkan Türklerinin yaşadığı dram resmi anlamda kayıt altına alınıp, özellikle yeni kuşakların bu dramlara yabancı kalmaması ve bu tarihin geleceğe aktarılması da sağlanacak.

BALKANLARIN EN BÜYÜK İNTERAKTİF MÜZESİ OLACAK

Balkan Savaşların’da Edirne savunmasında karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, mesire alanları, animasyon odaları, maketler, balmumu heykelleri, yaşam alanları ile tarihe ışık tutacak.Müzenin, Türkiye’nin ve Balkanların en büyük interaktif müzesi olması hedefleniyor.

Türklerin Balkanlar’daki 600 yıllık tarihini ziyaretçilere sunacak Edirne Balkan Tarihi Müzesi’nde teşhir-tanzim ve çevre düzenlemesi uygulamaları hızla devam ediyor. Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tabyanın Balkan Savaşları’nda Edirne savunmasında karargah olarak kullanıldığını söyledi.

Edirne’de hali hazırda şehrin savunması için Osmanlı döneminde inşa edilen tabyalardan Buçuktepe Tabyasında, Edirne savunmacısı Şükrü Paşa anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi yer alıyor. Şehrin büyümesinden ötürü bu dönemden kalma bazı tabyalar harabe halinde sokak ve mahalle aralarında bulunabiliyor. Suni göletin bulunduğu yerdeki Kavgaz Tabya ve yine buranın daha ilerisinde bulunan Kimyalar Tabya bakımsız halde bulunuyor.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı https://qha.com.tr/haberler/balkan-savasinda-edirne-karargahi-olan-hidirlik-tabyasi-muze-olarak-restore-ediliyor/78666/






YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI