Minelsu İNAN yazdı: COĞRAFYAMIZ
Duyarsız bir toplumuz demekten çok artık ‘’Nasıl duyarlı olabiliriz?’’ sorusunun yanıtını bulmalıyız. Doğanın zamanı insan kadar, insanın sabrı doğa kadar geniş değildir.

Minelsu İNAN yazdı: COĞRAFYAMIZ


COĞRAFYAMIZ

Coğrafyanın önemi nedir? Coğrafya bilincine sahip insanlar bulunduğu çevreyi nasıl etkiliyor? Giderek etkisi artan ve birçok ülkenin ciddi tedbirler aldığı küresel ısınma hakkında coğrafya bilgisine sahip olmanın önemi nedir? Hayatın akışında gözden kaçırdığımız detaylar geleceğimizi tehdit ediyor. Dünyada herkes küresel ısınmadan şikâyet ediyor. Ancak bunu engelleyebilecek çalışma ve faaliyetlerle medyayı doldurmakta azınlıkta kalıp bu sorunu çözmeye çalışan insanların ötesine geçip gözle görülür bir sonuç elde edilemiyor. Bu konuyu medyayı doldurmak için kullanmakta, küresel ısınma kadar önemli bir konudur.

Dünyanın bu denli dengesinin bozulmasında en başta insan ve doğa konulu müfredatıyla öğrencilere ders verilen coğrafyanın önemi söz konusudur. Coğrafya insanı doğayla iç içe anlatan örnekleriyle aslında bir bilinç oluşturmaya liseden itibaren bir temel hazırlıyor. Bu dersi önemle dinleyen öğrencilerde çevreye karşı duyarlılığın arttığı gözlenmektedir. Doğanın yanında insanı da konu alan bu ders yeteri kadar önem verilmemesi nedeni ile kimi eğitimcinin üstü kapalı müfredatı işlemesi küresel ısınmayı bir tehdit ve felaket olarak görmeyen öğrencilerin yetişmesine sebep oluyor.

Coğrafya bir dersin ötesindedir. Çevresini anlamlandıramayan onun sorun olarak sunduğu şeyleri göz ardı eden bir toplum olmaktan çıkılmalıdır. Örnek verecek olursak bir dünya haritasında kendi ülkesinin topraklarını tanımayan bir öğrencinin bu tutumu normal karşılanmamalıdır. İnsan kendi milli topraklarının diğer ülkelerden ayrılan özelliklerinin farkına varmalıdır. Ne yetişir? Ne üretilir? En kalabalık şehri hangisidir? Hangi nüfus politikasını takip ediyoruz? Ülkenin ağaçlandırmaya ihtiyacı var mıdır? Demografik yatırımlarımız olumlu sonuçlanıyor mu? Gibi kendisini ve ülkesini ilgilendiren sorunların farkına varmalıdır?

İnsan coğrafya ve dünya tümevarım bir zincirleme olay sonucu birbirlerini etkilemektedir. Her birinin kendi aralarında kopmaz bir bağı vardır. İnsan doğadan yararlanmadan, doğa insanı etkilemeden, dünya doğayı insana karşı kullanmadan bir arada bulunamazlar. Bizde bu noksanlığın sadece bizim değil geleceğimizin, neslimizin, dünyamızın sonunu getireceğinin idrakine varmalıyız.

Coğrafyacılar yaşamın dengesini tehdit eden, çevreyi değiştiren insanların, yol açtıkları tehlikenin sesini duyurabilecek bir topluluktur. Bir bilimin önemini vurgularken diğerinin önemsiz olduğunu belirtmek doğru mu? Bir matematik dersine ait A ile B ‘nin Kartezyen çarpımını bilmesek yediğimiz yemek içtiğimiz su değişmez ama coğrafya ilminden mahrum kalmış bir toplum temel ihtiyaçlarla sınanır. Susuzluk iklim değişikliği, çölleşme, orman yangınları, su baskınları, eriyen buzullar gibi sorunlarla mücadele eder.

Bu verileri değerlendirecek olduğumuzda toplumun bilinçlenmesine daha çok önem verilmeli, toplumu anlayacağı bir dille uyarmak lazımdır. Sorunu temelden çözmek için önceliğimiz coğrafya, insan ve doğayı önemseyip küçük yaşlardan itibaren temelleri atılmalıdır. Doğayı insana sevdirmeliyiz. İnsan bencilliğini bir kenara bırakıp aldığı oksijeni paylaşmalıdır. Duyarsız bir toplumuz demekten çok artık ‘’Nasıl duyarlı olabiliriz?’’ sorusunun yanıtını bulmalıyız. Doğanın zamanı insan kadar,  insanın sabrı doğa kadar geniş değildir. Tükenen zamanda daha çok sabretmeli doğanın, coğrafyanın kıymetini bilmeliyiz.

      Minelsu İnan


Tarih: 07.01.2020 13:56