Bugun...


Fuzuli'nin Mezarı Kerbela Yönetimi Tarafından Yıkıldı
Kerbela yerel hükumeti büyük Türkmen şairi ve edebiyatçısı Fuzuli el Bağdadî'nin kabrini yıktırdı

Fuzuli'nin Mezarı Kerbela Yönetimi Tarafından Yıkıldı
+ -

~~Fuzuli El Bağdadi künyesi ile tanılan büyük Türkmen Şair ve Düşür Muhammet Bin Süleyman, Irak, Türk edebiyatı tarıhinin vazgeçilmez bir kaynağıdır. Dünya Türk’ünün müstesna bir simgesi olan Fuzuli El Bağdadi,sadece Türkler için değil dünyada parmakla gösterilen bir simgedir.Fuzuli Bağdadi 1483 yılında doğmuştur ve gençlik dönemini Hille kentinde geçirmiştir.Eserlerini ana dili olan Türkçenin yanında Arapça ve Farsça yazan Fuzuli El Bağdadi,ilk derslerini müftü olan babası ve Rahmatullah adındaki bir alimden almıştır.Hocası olan Rahmetullah’ın kızı ile evlenen Fuzuli El Bağdadi,Fazlullah adında bir ekek çocukları olmuştu.

Eski Yunan felsefesini okuyan Fuzuli El Bağdadi, kalsik, Pers koma, Özbek ve Hindistan edebiyatları vakif olmuştur.

Olağan üstü bir kabilyete sahip olan Fuzuli El Bağdadi,yazılı eserleri dünya dillerine çevirmiştir.Şiirlerini üstün arus stili ile yazan Fuzuli El Bağdadi,edebiyat yanında tıp, mantık, matematik, molofoloci, dini bilimler ve felsefe gibi bilimleri okumuştu.

Türk Divan edebiyatında önde gelen şairlerden olan Fuzuli El Bağdadi,hayatının son fasıllarını Kerbela şehrinde geçirerek,imam Hüseyin’in yatırına hizmet etmişti.Burada yatırdaki mum ve meşaleleri yakma görevini üstlenmiştir. Tam o sıralarda Kerbela kentinde salgın hastalıklar yayılmaya başlaması nedeniyle Fuzuli bu salgın hastalığı yakalanarak 3 gün sonra vefat etmiştir.Fuzuli 62 yaşında 1556 yılında dünyaya veda etmiştir.Kendi vasiyeti üzerine naaşı Hz. Hüseyin’in kible kısmındaki kapının yanında defnedilmiştir. Türkmenler ve Irak için bu denli ve önemli bir kişilik ve şahsiyet olmasına rağmen hala kendisi ve tarihi ile ilgili bilgisi olmayanlar da var.Bu yüzden de Fuzuli’nin kentteki makamına el uzatıp yıktırdılar.Kentteki kutsal mekanları geliştirmek amacıyla Kerbela yerel hükumeti büyük Türkmen şairi ve edebiyatçının makamını yıktırdı.

Son günlerde özellikle sosyal medya ağında ve aktivistler tarafından Fuzuli Bağdadi’nin Hz. Hüseyin’in yatırının yakınındaki makamının yıktırılması ile ilgili fotoğraflar yayılmaya başladı. Hayatının büyük bir bölümü edebiyat için adayan bu büyük şairin tarihine ve emeği göz önünde bulundurulmadan sözde kentteki kutsal mekanları geliştirmek amacıyla Kerbela yerel hükumeti büyük Türkmen şairi ve edebiyatçının makamını yıktırmıştı


turkmencephesi.com
Bu haber 418 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI